Tragedia antyczna i Szekspir kluczem do zrozumienia polityki

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 18:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o książce Roberta D. Kaplana pt. "Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy". Naszym gościem był dr Maciej Gurtowski - socjolog i ekspert ds. bezpieczeństwa.
Woskowy William Szekspir w muzeum Madame Tussauds w Berlinie
Woskowy William Szekspir w muzeum Madame Tussauds w BerlinieFoto: shutterstock/Massimo Todaro

W jaki sposób dzieła wielkich tragików greckich, a także Williama Szekspira, pomagają zrozumieć rzeczywistość polityczną? Opowiedział o tym w audycji dr Maciej Gurtowski - socjolog i ekspert ds. bezpieczeństwa.

***

Książka "Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy" to propozycja dla każdego, kto chce dogłębnie zrozumieć tragizm polityki naszych czasów.

Podczas długiej kariery reportera wojennego i komentatora polityki międzynarodowej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej Robert D. Kaplan doszedł do przekonania, że istotą geopolityki jest tragedia. W tej wnikliwej książce wykorzystuje dzieła starożytnych greckich dramaturgów, Szekspira, niemieckich filozofów i współczesnych klasyków, aby zgłębić najistotniejsze problemy stosunków międzynarodowych: porządek, nieład, bunt, ambicje, lojalność wobec rodziny i państwa, przemoc i błędy władzy.

Dowodzi, że wielkie dylematy polityki międzynarodowej nie wynikają z konfrontacji dobra ze złem, kiedy wybór jest oczywisty, ale z rywalizacji dobra z dobrem, kiedy wybory są trudne moralnie, nie do pogodzenia i obarczone konsekwencjami.

To przejmujące rozważania nad znaczeniem stosunków międzynarodowych dla życia narodów.

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
29:25 2023_10_26 17_29_28_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Tragedia antyczna i Szekspir kluczem do zrozumienia polityki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Moroz

Data emisji: 26.10.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Zaufanie - fundament relacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 00:00
Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc – jej miejsce w cywilizacji i poza nią

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 18:00
Gościem dzisiejszej audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był prof. Michał Łuczewski, socjolog i psycholog, związany z pismem "44" i Uniwersytetem Warszawskim.
rozwiń zwiń