Żuławski: Gombrowicz był przeciwko wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
- Zdawał sobie sprawę, że jest od innych bystrzejszych i to pozwalało mu pisać "w ogóle przeciw" - uważa Andrzej Żuławski, który powraca do kina adaptacją "Kosmosu" Witolda Gombrowicza.
Audio
  • Jacek Wakar rozmawia z Andrzejem Żuławskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Żuławski powrócił. Piętnaście lat po Wierności nakręcił świetną adaptację Kosmosu Witolda Gombrowicza
Andrzej Żuławski powrócił. Piętnaście lat po "Wierności" nakręcił świetną adaptację "Kosmosu" Witolda GombrowiczaFoto: PAP/Rafał Guz

- Ja i Gombrowicz to przypadek - podkreślił znakomity reżyser. - Po prostu pewnego dnia zadzwonił do mnie producent, mieszkający we Francji Portugalczyk, i zaproponował mi ekranizację "Kosmosu". Byłem zszokowany, że nie tylko zna tę powieść, ale też na swój sposób ją rozumie i chce, by powstał z tego film - podkreślił. Andrzej Żuławski dodał, że to właśnie Francja "zrobiła Gombrowicza". - Gdyby nie kilku tamtejszych znawców oraz Giedroyc, on pozostałby lokalnym polskim pisarzem, choć bez wątpienia był wielki - zaznaczył nasz gość.

Za najważniejszy walor Gombrowicza Andrzej Żuławki uważa jego "piekielną inteligencję", która jednak nie jest dziś ponoć w modzie. Reżyser jest też przekonany, że kino nie jest czymś szczególnie ważnym. Dlaczego zatem powrócił do kręcenia filmów po 15-letniej przerwie?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Andrzej Żuławski (reżyser filmowy)

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 18.00literatura, Witold Gombrowicz

mm/kd

Czytaj także

Nostalgia, aktywność twórcza i lądowanie na Księżycu. Ostatnie lata Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 15:50
25 lipca przypada 45. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. - To były czarne miesiące dla polskiej literatury - wspominał lato 1969 roku Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powtórne narodziny kina. Literatura na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:00
To, że filmowcy znajdują źródła inspiracji w literaturze, nie zawsze było oczywiste. O szczegółach opowiadał w "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz i Gombrowicz. Ile gry w tej przyjaźni?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 19:00
Przyjaźń literackich gigantów - Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza - to z wielu powodów zjawisko wyjątkowe w XX-wiecznej polskiej kulturze. Na ile ta relacja była autentyczna?
rozwiń zwiń