Poprawność polityczna lekiem na konflikty?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 20:00
- Przy pomocy poprawności próbujemy tamować pewnego typu wypowiedzi, ale uczucia i myśli zostają - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szahaj.
Audio
  • Poprawność polityczna lekiem na konflikty? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pojęcie poprawności politycznej narodziło się w latach 60-tych w USA. Ostrożniejszy dobór słów w debatach publicznych miał zmniejszyć społeczne napięcia (zdj. ilustracyjne)
Pojęcie poprawności politycznej narodziło się w latach 60-tych w USA. Ostrożniejszy dobór słów w debatach publicznych miał zmniejszyć społeczne napięcia (zdj. ilustracyjne)Foto: Olaf E. Caskin/wikimedia/cc

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zaznaczał, że zjawisko poprawności politycznej ma swoje jasne i ciemne strony. - Ono występuje w społeczeństwach, w których tli się jakiś konflikt, gdzie każde nieostrożne słowo może przyczynić się do wybuchu społecznego. Jej ciemną stroną jest unikanie kontrowersyjnych tematów z powodu lęku, że się kogoś publicznie urazi - mówił prof. Szahaj.

Z drugiej strony badacz zwracał uwagę, że poprawność polityczna może mieć wpływ wychowawczy. - Zwróćmy uwagę, że prawie nikt już w Polsce nie mówi obraźliwego słowa kaleka, tylko raczej osoba niepełnosprawna.

Uczestnicząca w dyskusji teolog dr Monika Kacprzak zauważała, że poprawność polityczna zasadza się na ateistycznej wizji człowieka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

ProwadziMichał Nowak

Goście: dr Monika Kacprzak (teolog), prof. Andrzej Szahaj (filozof)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/asz

Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń