Malabar Hotel. Z Witkacym do tropików i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 20:30
- Witkacy leży u naszych początków, i do dziś jest naszą ogromną fascynacją teatralną - mówili Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski z teatru Malabar Hotel.
Audio
  • O teatrze Malabar Hotel opowiadają Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jeden z wielu autoportretów Witkacego, patrona teatru Malabar Hotel
Jeden z wielu autoportretów Witkacego, patrona teatru Malabar HotelFoto: wikimedia/domena publiczna

Przed powstaniem grupy goście Dwójki działali w zespołach Akcja DZRT oraz Kompania Doomsday. Pierwszym ich spektaklem był "Efekt cieplarniany" na podstawie dramatu Witkacego "Niepodległość trójkątów", który dzieje się m.in. w Hotelu Malabar

- To właśnie od Witkacego zaczerpnęliśmy nazwę - opowiadali artyści. - Potem dwukrotnie byliśmy na wybrzeżu malabarskim w Indiach, które jest fascynującym miejscem. Teraz zataczamy koło, bo robimy spektakl o podróży Malinowskiego i Witkacego do tropików. Zaczęło się od Malabaru i dalej tam jesteśmy - dodali.

Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski opowiadali także m.in. o tym, jak udało się im zrobić tak karkołomną rzecz, jak ich najnowszy spektakl "Czarodziejska góra" według słynnej powieści Tomasza Manna, i w jaki sposób odnieśli tę realizację do napiętej sytuacji politycznej we współczesnym świecie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski (członkowie zespołu teatru Malabar Hotel)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/jsz

Czytaj także

Teresa Budzisz-Krzyżanowska: co robię? Żyję!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 19:00
– Nie zagram już głównej roli. Ale dzięki temu mam czas oglądać zachody słońca i spotykać się z ludźmi – mówiła wybitna aktorka teatralna i filmowa.
rozwiń zwiń