Marie Noelle o kobiecej stronie Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 19:00
- Nie chciałam opowiadać o naukowcu, bo wydaje mi się, że ten obraz Marii Skłodowskiej-Curie  jest dość dobrze znany - mówiła w Dwójce reżyserka biograficznego filmu o polskiej noblistce.
Audio
  • Marie Noelle o filmie biograficznym poświęconym Marii Skłodowskie-Curie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marie Noelle podczas konferencji po pokazie prasowym filmu Maria Skłodowska-Curie, 20 lutego 2017 r.
Marie Noelle podczas konferencji po pokazie prasowym filmu "Maria Skłodowska-Curie", 20 lutego 2017 r. Foto: PAP/Marcin Obara

Skłodowska 1200.jpg
"Skłodowska-Curie błyszczałaby dziś w mediach"

- Wiemy jakim była naukowcem, ale nic nie wiemy o tym, jaką była matką. Szukałam takich momentów w jej życiu, kiedy jej powszechny wizerunek poważnego naukowca musiał zostać zachwiany - wyjaśniała Marie Noelle w audycji "O wszystkim z kulturą".

Jej film opowiada o życiu Skłodowskiej-Curie w okresie pomiędzy dwiema nagrodami Nobla. Reżyserka podkreślała, że był to dla uczonej okres największych radości i cierpień. - Z jednej strony jako pierwsza kobieta na świecie otrzymuje nagrodę Nobla, i także jako pierwsza kobieta uczestniczy w konferencji naukowej. Z drugiej strony interesowały mnie pojedyncze walki, które toczyła w życiu. Była w niej determinacja i namiętność.

W audycji Marie Noelle opowiadała o źródłach, z których korzystała podczas robienia swojego filmu m.in. o trudno dostępnych radioaktywnych pamiętnikach Marii Skłodowskie-Curie. Wspominała też swój pierwszy kontakt z postacią uczonej, który nastąpił, gdy miała 12 lat.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Monika Pilch

Gość: Marie Noelle (reżyserka)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/ab

Czytaj także

"Skłodowska-Curie błyszczałaby dziś w mediach"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:00
- Mniej więcej do połowy książki, gdy ją pisałam, zastanawiałam się, czy ja tę kobietę lubię - mówiła w Dwójce Magdalena Niedźwiecka, autorka powieści inspirowanej życiem słynnej polskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.
rozwiń zwiń