"Reynolds funduje nam wspaniałą zabawę i porcję edukacji"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 17:55
- Głównym przesłaniem "Retromanii" jest to, że staliśmy się pierwszą społecznością konsumującą kulturę popularną, jaka dochowała się ogromnej porcji własnych wspomnień, którymi stale się żywi – mówił w Dwójce Filip Łobodziński.
Audio
  • Wizja pop-kultury w "Retromanii" Simona Reynoldsa (O wszystkim z kulturą/Dójka)
Okładka książki Simona Reynoldsa
Okładka książki Simona ReynoldsaFoto: materiały prasowe

internet 1200.jpg
"W kulturze natychmiastowej satysfakcji nie ma czasu"

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o jednej z najważniejszych pozycji poświęconych muzycznej pop kulturze ostatnich dekad, czyli o "Retromanii". Jej autor Simon Reynolds przygląda się temu, w jaki sposób współczesna muzyka popularna, a także moda, film i inne dziedziny sztuki, używa i nadużywa dziedzictwa własnej przeszłości.

- Tłumaczenie "Retromanii" było dla mnie wspaniałą okazją, by rozpoznać teren muzyki ostatnich dwudziestu lat. Simon Reynolds uświadamia nam, że mamy tyle wspomnień z muzyki i kultury popularnej, że nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego przetrawić i zamknąć w albumach. Nieustannie się nimi żywimy dlatego, że do odkrycia jest wiele rzeczy, których nie zdążyliśmy w swoim czasie przeżyć. Na dodatek mamy dziś nieograniczony niemal dostęp do archiwaliów – powiedział Filip Łobodziński.

Czy różnica między kompaktem a mp3 jest taka sama, jak między "naturalnym" sokiem pomarańczowym, a sokiem na bazie rozcieńczonego koncentratu? Czy za 2000 lat ludzie będą traktować YouTube’a tak, jak my traktujemy staroegipskie hieroglify? Co stanie się z twoją kolekcją płyt, jak umrzesz i dlaczego tyle płyt jest niekolekcjonowalnych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Filip Łobodziński (tłumacz) i Bartek Chaciński (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko


Czytaj także

"Pasją Łukaszową Krzysztof Penderecki naruszył w Rosji tabu"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 09:10
- W Niemczech, poza okrzykiem "zdrajca awangardy", recepcja Pasji była bardzo dobra. Duże wrażenie utwór ten zrobił też na Rosjanach - o fenomenie popularności muzyki Krzysztofa Pendereckiego opowiadał w Dwójce Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W muzyce Grażyny Bacewicz czuć szarość PRL"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 11:00
- Jest w tej muzyce coś, co bym nazwał pesymizmem, depresyjnością. W jej dorobku brakuje utworów, które byłyby jednoznacznie radosne - o twórczości znakomitej skrzypaczki i kompozytorki opowiadał w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
rozwiń zwiń