X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mycielski wyrastał w cieniu Szymanowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 22:00
- Wpływ Karola Szymanowskiego na twórczość pokolenia muzyków, którzy wyrastali w jego cieniu nie zawsze zaznaczał się w stylu muzycznym jaki uprawiali. Tak, jak w przypadku Mycielskiego chodziło raczej o postawę estetyczną – mówił w Dwójce Marcin Krajewski.
Audio
  • Zygmunt Mycielski. Arystokrata wśród muzyków (Album Polski/Dwójka)
Zygmunt Mycielski
Zygmunt MycielskiFoto: PAP/CAF/Archiwum

szymanowski 1200.jpg
"Szymanowski zerwał z cierpiętnictwem czasu zaborów"

Bohaterem audycji "Album Polski" był Zygmunt Mycielski - kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta i wieloletni redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego". Walczył w kampanii wrześniowej, później na terenie Francji. Po wojnie wrócił do Polski. Działał w Związku Kompozytorów Polskich, był sygnatariuszem "Listu 59".

- U Mycielskiego widać wiele nawiązań do Szymanowskiego i w samej muzyce, i w refleksji około muzycznej. Kiedy komponował utwory religijne w ostatnich latach życia, często cytował wypowiedź Szymanowskiego, którą ten sformułował w ich prywatnej rozmowie: "skomponowałem Sabat Mater wszystkimi resztkami religijności, jakie zdołałem z siebie wydobyć". Ta wrażliwość Szymanowskiego owocowała w twórczości Mycielskiego - przekonywał Marcin Krajewski.

Jakie tradycje artystyczne pielęgnowane w rodzinie kompozytora wpłynęły na jego późniejszą twórczość? Dlaczego na pierwszy plan wysuwa się w niej tekst słowny i gatunki muzyczne z tekstem związane? Jaką rolę pełniły w kompozycjach Mycielskiego dzieła literackie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Album polski

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Beata Bolesławska - Lewandowska i Marcin Krajewski (badacze twórczości Zygmunta Mycielskiego), Edward Pałłasz (kompozytor) i Andrzej Szypuła (prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Romana Palestra chciano wymazać z pamięci rodaków"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 11:54
- Już przed wojną był kompozytorem znaczącym. Powodami zapomnienia, na które go skazano, była praca w Radiu Wolna Europa. Jego nazwisko wykreślono z książek  – mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra.
rozwiń zwiń