Olga Tokarczuk: nagroda postawiła moje życie w innym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 18:00
- Nagroda Bookera była wydarzeniem, od którego zaczęło się duże zainteresowanie wydawców moimi innymi książkami. Ruszyła machina wznawiania ich wydań, tłumaczeń. Jestem więc teraz jedną nogą za granicą – mówiła w Dwójce wybitna pisarka.
Audio
  • Olga Tokarczuk o nagrodzie Bookera i książkach dla dzieci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

Olga Tokarczuk 1200.jpg
"Faworyt był inny, ale Olga Tokarczuk zasłużyła na tę nagrodę"

Z Olgą Tokarczuk rozmawialiśmy na Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie, którego jest gościem. W pierwszym jej wywiadzie dla Programu 2 po otrzymaniu przez nią Międzynarodowej Nagrody Bookera zapytaliśmy m.in. o to, jak na pisarza wpływa medialny szum związany z międzynarodowymi sukcesami literackimi.

- Gdy "Bieguni" zostali nagrodzeni, zainteresowanie tą książką bardzo wzrosło. Wtedy uzmysłowiłam sobie, że rynek książki żyje bardzo szybko, bo dorastają kolejne pokolenia czytelników. Książka, która została wydana 10 lat temu jest teraz czytana przez zupełnie innych, młodych ludzi. To okazało się dla mnie bardzo ważne - stwierdziła Olga Tokarczuk.

Pisarka spotkała się z czytelnikami w Szczebrzeszynie podczas promocji książki "Zgubiona dusza". Czy pisanie dla dzieci to szczególne wyzwanie dla tzw. pisarza dla dorosłych? Do jakich pytań powinna prowokować literatura? Czy pisarka stawia przed nią jakieś zadania? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka, laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera)

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Jak przełożyć opowiadanie Olgi Tokarczuk na obrazki?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
- Moja praca to raczej przekład opowieści z jednego języka na drugi - mówił Dominik Szcześniak, autor scenariusza komiksu na podstawie opowiadania "Profesor Andrews w Warszawie" z tomu "Gra na wielu bębenkach" Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
Jedną z książek, którą zrecenzowaliśmy w "Czytelni", był najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń