"Uciekła mi przepióreczka". Prof. Barbara Osterloff: Żeromski porusza tu wątki ważne po 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:43
- Bardzo mocno wpisana w ten utwór jest idea regionalizmu. Podobnie jak teza kształcenia społeczeństwa od podstaw, jego przemiany, i też pytanie o obywatelskość - mówiła w Dwójce histotryczka teatru o ostatnim dramacie Stefana Żeromskiego pt. "Uciekła mi przepióreczka".
Audio
  • Prof. Barbara Osterloff i Łukasz Lewandowski o dramacie Stefana Żeromskiego "Uciekła mi przepióreczka", który zostanie wystawiony w ramach cyklu "Polski w Dwójce" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Portret Stefana Żeromskiego
Portret Stefana ŻeromskiegoFoto: Polona.pl

zbigniew herbert 1200 PAP.jpg
Słuchowisko "Lalek". Reminiscencja z wakacji Herberta

Historia Edwarda Przełęckiego, który w niewielkiej miejscowości Porębiany, z pomocą miejscowego nauczyciela, zamierza otworzyć uniwersytet ludowy, została napisana przez Żeromskiego w 1924 roku. Wkrótce, w lutym 1925 roku, odbyła się premiera w Teatrze Narodowym w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. W roli nauczyciela Smugonia partnerował mu Stefan Jaracz.

Sztuka w najbliższą niedzielę, 28 października, zostanie zaprezentowana na deskach Teatru Polskiego w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Słuchowisko w reżyserii Łukasza Lewandowskiego będzie transmitowane zarówno na antenie Programu 2 Polskiego Radia, jak i na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Czy napisany blisko 100 lat temu dramat wciąż może mówić o naszej współczesności? Jak postawy opisane przez Żeromskiego w sztuce "Uciekła mi przepióreczka" mają się do dzisiejszego świata i panującej w nim koncentracji na własnym ego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Barbara Osterloff (historyczka teatru i dramatu), Łukasz Lewandowski (aktor, reżyser)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Czytaj także

Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
rozwiń zwiń