"Niezależność i powinność" – wybór tekstów Tomasza Burka

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 19:10
- Burek porównywał młodzież swojego pokolenia do oślepionych kretów, to pokolenie nie miało możliwości spojrzenia w horyzont wolnego świata, jeśli nie dokonywało samodzielnie odważnej analizy otaczającej rzeczywistości - mówił w Dwójce dr Łukasz Kucharczyk, autor posłowia do wydanego niedawno wyboru tekstów Tomasza Burka, zatytułowanego "Niezależność i powinność". 1 maja minie pięć lat od śmierci wybitnego krytyka. 
Tomasz Burek był człowiekiem radia, przez lata związanym z Programem 2
Tomasz Burek był człowiekiem radia, przez lata związanym z Programem 2Foto: PAP/Marcin Obara

Przed 20 laty Jacek Kopciński napisał: "Tomasz Burek jest legendą polskiej krytyki literackiej ostatnich lat trzydziestu. Głośne artykuły i wystąpienia, elektryzujące seminaria i słynne konferencje w Instytucie Badań Literackich, pryncypialne polemiki i odważne listy otwarte, książki przetrzymywane w wydawnictwach, a potem rozchwytywane i nagradzane, pierwsze pismo podziemne i długa działalność opozycyjna, protesty, strajki, odmowa pracy, tom szkiców przemycany aż z Londynu, domowe odczyty krzewiące myśl niezależną, a potem nowe, wolne Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i dumne rozejście się z dawnymi przyjaciółmi z podziemia, milczenie, rozbrat, ale też przyjaźnie z pisarzami, zaufanie, jakim go obdarzali, wpływ na kształt głośnych dzieł, autorytet u kolegów po piórze, fama wśród studentów – to tylko niektóre z jej składników".

Do tej opinii Jacka Kopcińskiego dodać należy, że Tomasz Burek był człowiekiem radia, przez lata związanym z Programem 2.

Niezłomny - wzorem ojca

Kluczową postacią w kształtowaniu się Tomasza Burka był jego ojciec – pisarz Wincenty Burek. - Ojciec odmówił współuczestnictwa w komunistycznej rzeczywistości. Przez długi czas był szykanowany za popieranie partii Stanisława Mikołajczyka, czyli PSL-u - opowiadał nasz gość. - Zachowała się nawet mówiąca o tym korespondencja z Jarosławem Iwaszkiewiczem. 

Listy o realiach

- Jest tam jeden przejmujący list, poprzez który czytelnik może zobaczyć, jak wyglądały skutki tej decyzji: powiedzenia zdecydowanego "nie" komunistom - podkreślił Łukasz Kucharczyk. - Wincenty Burek pisze w nim, że skończyły się prace zarobkowe, możliwości i tak bardzo miernie płatnych zleceń w różnych szkółkach natury artystycznej. List, o którym mówię, kończy się zdaniem: "ale chociaż z dziećmi w szkole problemów nie ma. Pociechę z nich mam". Miał na myśli także swojego syna - Tomasza.


Posłuchaj
29:07 O wszystkim z kulturą Dwójka 16 marzec 2022 17_30_01.mp3 Łukasz Kucharczyk o tekstach krytycznych Tomasza Burka (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Łukasz Kucharczyk

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Jak bezboleśnie skrócić "Quo vadis"?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 14:47
- W pierwszym odruchu pomyślałem, jak to będzie trudne, choć jednocześnie fascynujące - opowiadał Tomasz Burek o pracy nad adaptacją "Quo vadis" na potrzeby Narodowego Czytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Burek. Mistrzostwo w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 14:30
W audycji rozmawialiśmy z krytykiem literackim i eseistą, który otrzymał Nagrodę Honorową Środowiska "Topoi" - "Mistrz".
rozwiń zwiń