"Franciszek Pospieszalski Quintet". Premiera krążka z koncertem Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 18:55
- To nie są utwory grane na jamach, tym bardziej mnie zainteresowały - mówił w Dwójce Franciszek Pospieszalski, lider projektu "Franciszek Pospieszalski Quintet", którego koncert poświęcony muzyce Charlesa Mingusa, a zarejestrowany w cyklu Jazz.PL został wydany na płycie nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Franciszek Pospieszalski
Franciszek PospieszalskiFoto: Cezary Piwowarski/PR2
  • Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się album "Franciszek Pospieszalski Quintet" poświęcony muzyce Charlesa Mingusa.
  • Seria prezentuje koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.PL.
  • W tym roku przypada setna rocznica urodzin Charlesa Mingusa – jazzowego giganta.

Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 21 października 2022 roku ukazał się trzeci już album z nowej serii wydawniczej, która prezentuje koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.PL. Tym razem jest to wydawnictwo zatytułowane "Franciszek Pospieszalski Quintet" poświęcone muzyce Charlesa Mingusa. 

Energia koncertowa na krążku

Znakomicie zrealizowany dźwiękowo przez Leszka Kamińskiego koncert, którego nagranie znalazło się na płycie "Franciszek Pospieszalski Quintet", odbył się w Studiu S-3 Polskiego Radia w piątek, 7 maja 2021 roku. Grającemu na kontrabasie liderowi projektu Franciszkowi Pospieszalskiemu towarzyszyli: na saksofonie tenorowym Marek Pospieszalski, na trąbce Piotr Damasiewicz, Grzegorz Tarwid na fortepianie i Bartosz Szablowski na perkusji. - Super atmosfera jest w studiu S-3, radiowa, ale zarazem koncertowa i fakt, że nagraliśmy koncert, daje takie walory płycie, że jest zachowana energia koncertowa - mówił Franciszek Pospieszalski. 

100 lat Charlesa Mingusa 

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Charlesa Mingusa – jazzowego giganta, którego najlepiej opisują dwa słowa: ekscentryczny i bezkompromisowy. Taki był na scenie i poza nią. Fenomenalny kompozytor i jeden z najbardziej charakterystycznych kontrabasistów w historii, także bohater barwnych jazzowych anegdot.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Roch Siciński, który z ramienia Dwójki współtworzy cykl Jazz.PL, nie krył, że ocenia ten koncert jako wyjątkowy. - Nieprzypadkowo znalazł się na trzecim wolumenie naszej serii płytowej. Był ważny, tak jak ważny jest jubileusz - stulecie Charlesa Mingusa - podkreślił dziennikarz. - Bardzo nam zależało na tym, aby ten krążek trafił do Państwa jeszcze w 2022 roku - dodał.

Od choinki do magisterki

Muzyka zarejestrowana podczas sesji nagraniowych Mingusa w grudniu 1974 roku w Nowym Jorku trafiła 24 grudnia 2010 roku do trzynastoletniego wówczas Franciszka Pospieszalskiego. Była pod choinką, zapakowana w gwiazdkowy papier (ponoć to prezent od starszego kuzyna Marka). Marek zresztą przez jakiś czas podrzucał młodszemu bratu stryjecznemu różne godne polecenia nagrania. 

Najpierw płyty Mingusa ("Changes One" i "Changes Two" z roku 1974) wydawały się Franciszkowi zbyt mainstreamowe. - Ucho trzynastolatka nie zawsze jest wykształcone i dojrzałe - przyznał kontrabasista. - Ale miałem te płyty i z czasem do nich wracałem, i wgryzłem się w nie w pewnym momencie. Później, w wieku dwudziestu pięciu lat napisałem pracę magisterską o Charlesie Mingusie. Następnie zdecydowałem, żeby zagrać ten materiał, skoro już go przeanalizowałem i poświęciłem mu czas.

Posłuchaj
29:01 2022_11_02 17_31_18_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 "Franciszek Pospieszalski Quintet" - rozmowa o krążku z cyklu "Jazz.PL" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Wybór artystów, których Franciszek Pospieszalski zaprosił do współpracy, nie był zadaniem prostym. Musieli to być wirtuozi posłuszni zapisowi nutowemu, ale też umieć bez trudu oderwać się od nut i wypełnić przestrzeń własną kreatywnością. Oczywiście pierwszym był kuzyn Marek. Pozostali – jak i sam Franciszek - są przedstawicielami pokolenia, które po studiach w Danii wniosło na polską scenę dawno wyczekiwany zastrzyk kreatywności i nieszablonowego muzycznego myślenia.

***

To już trzeci album wydany w ramach serii Jazz.PL, na którą trafiają najciekawsze jazzowe koncerty radiowej Dwójki, transmitowane na antenie i w mediach społecznościowych, w każdy piątek. Całe przedsięwzięcie Jazz.PL - koncerty i seria płytowa - uświetnia przypadającą w tym roku 85. rocznicę powstania Programu 2 Polskiego Radia.

Jazz.PL vol. 3 Franciszek Pospieszalski Quintet Jazz.PL vol. 3 Franciszek Pospieszalski Quintet

ZOBACZ KONCERT

[YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Franciszek Pospieszalski (kompozytor), Roch Siciński (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 17.30

kor

Czytaj także

Marek Pospieszalski Quartet w Dwójce. Koncert!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
29 kwietnia Program Drugi PR i Fundacja Jazzarium zapraszają do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na kolejną odsłonę cyklu "Światowa Scena Jazzu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń