Łukasz Lewandowski: spotykam na swej drodze wspaniałych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 18:00
- Ironia i poczucie humoru mogą być używane do głębszego wnikania w mechanizmy zła. Ujęcie tragedii właśnie w ten sposób pozwala nam jeszcze głębiej przyjrzeć się konkretnej sytuacji. Dzięki temu możemy zobaczyć, że zło jest wciąż obok nas, siedzi i czai się gdzieś za rogiem - mówił w Dwójce Łukasz Lewandowski.
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Polskie Radio

Znakomity interpretator prozy i poezji

W piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą" gościliśmy Łukasza Lewandowskiego, aktora, reżysera i pedagoga. Jego pasją są wspinaczki górskie, a z wykształcenia jest technikiem telekomunikacji o specjalności teletransmisja. Jest znakomitym interpretatorem prozy i poezji, o czym wielokrotnie mogliśmy się przekonać na naszej antenie. 

Wokół wspaniali ludzie

Kreowana przez niego rola Jerzego Grotowskiego w spektaklu Teatru Dramatycznego "Sztuka intonacji" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur w 2022 roku została wyróżniona Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza. Za tę samą rolę odebrał niedawno nagrodę za rolę męską na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. - Spotykam na swej drodze wspaniałych ludzi, a potem mogę spijać śmietankę - mówił aktor pół-żartem.

Zło jest wciąż obok nas

Obok działalności aktorskiej dużo reżyseruje - głównie w dubbingu, ale i w Teatrze Polskiego Radia, co sprawia mu dużo satysfakcji. Słuchowisko radiowej Dwójki "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej w jego reżyserii będzie jesienią reprezentowało polską radiofonię na Festiwalu Prix Italia, najważniejszym konkursie sztuki radiowej, zwanym radiowymi Oscarami. - Ironia i poczucie humoru są tutaj używane do głębszego wnikania w mechanizmy zła. Ujęcie tragedii właśnie w ten sposób pozwala nam jeszcze głębiej przyjrzeć się tej sytuacji. Dzięki temu możemy zobaczyć, że zło jest wciąż obok nas, siedzi i czai się gdzieś za rogiem - podkreślił Łukasz Lewandowski. 


Posłuchaj
29:19 2023_05_19 17_29_54_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Łukasz Lewandowski: spotykam na swej drodze wspaniałych ludzi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Między innymi o tym słuchowisku, poświęconym historii Grzegorza Przemyka, brutalnie pobitego przez milicję obywatelską 40 lat temu, opowiedział artysta na antenie Dwójki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Łukasz Lewandowski (aktor, reżyser i pedagog)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 10:00
- Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest wciąż nieodkryta, był istotnym dramatopisarzem przed wojną. Chętnie wystawiano jego dzieła, w latach 20. XX wieku jego sztuki były najczęściej grywanym repertuarem współczesnym. Po wojnie dla komunistycznych władz jako arystokrata był postacią niewygodną ze względu na pochodzenie klasowe - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu "Judasz z Kariothu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Lewandowski: postać Judasza niesie ze sobą sensy, do których nie sposób się nie odnieść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 11:28
Brawurowo zagrał Judasza w spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Judasz z Kariothu", z powodzeniem występuje w najnowszym przedstawieniu "Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska" w Teatrze Ateneum w Warszawie, a słuchowisko w jego reżyserii "Taki, co umiera" będzie prezentowane podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Łukasz Lewandowski.
rozwiń zwiń