Paweł Huelle: wojna wymazała Polaków z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:00
– Świat Oskara, bohatera "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa, opierał się na trzech podstawach: ojcu Niemcu, matce Kaszubce i wuju Polaku. Wojna doprowadziła do brutalnego rozbicia tego trójkąta – mówił w Dwójce gdański pisarz Paweł Huelle.
Audio
  • Monika Milewska, Antoni Pawlak i Paweł Huelle opowiadają o literackim Gdańsku (Miasta pisarzy/Dwójka)
Gdańsk pod niemiecką okupacją w 1939 r.
Gdańsk pod niemiecką okupacją w 1939 r.Foto: Bundesarchiv/Wikimedia/CC

Zdaniem autora "Weisera Dawidka" istotą historii Gdańska jest to , że co jakiś czas duże formacje kulturowe, językowe, religijne nagle po prostu znikają, zniszczone przez historię, przez los, przez decyzje wielkich mocarstw. - Co kilkadziesiąt lub kilkaset lat to miasto miało takie wielkie zapaści - powiedział w audycji "Miasta pisarzy". Swoją najgłośniejszą powieść pisał z intencją ukazania tej właśnie prawdy o mieście, które tyle razy stawało się świadkiem wymazywania całych grup ludzkich.

- Bardzo wielu krytyków polskich i niemieckich przyrównywało "Weisera Dawidka" do "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa - wspominał Paweł Huelle. - Rzeczywiście świadomie nawiązałem do niemieckiego pisarza, chodziło jednak o inną książkę. Moja powieść jest próbą dialogu z utworem Grassa "Kot i mysz" - powiedział.

Poczucie ograbienia, rozpadu i znikania świata towarzyszy obu twórcom od początku. Paweł Huelle zwracał uwagę, że Oskar, bohater "Blaszanego bębenka", zakorzeniony jest w przedwojennym wielokulturowym Gdańsku w sposób najbardziej namacalny. Ojciec jest Niemcem z Nadrenii, a matka jest Kaszubką; trzeci wierzchołek tego trójkąta stanowi wuj Jan Broński - Polak, który zostaje zastrzelony w 1939 roku.

W audycji Joanny Szwedowskiej wysłuchaliśmy także gdańskiego poety Antoniego Pawlaka oraz Moniki Milewskiej, poetki, dramatopisarki, eseistki i tłumaczki.

mc/mm

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryć Gdańsk śladami Grassa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
Grass’owanie to nowa, gdańska akcja miejska. Jej nazwa to gra słów odnosząca się do Güntera Grassa i dziecięcego "grasowania" jako swobodnego szwendactwa, miejskiej włóczęgi, poznawania. Na czym polega?
rozwiń zwiń