Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
Audio
  • Paweł Huelle o książce "Śpiewaj ogrody" (Strefa literatury/Dwójka)
Paweł Huelle
Paweł HuelleFoto: PAP/Archiwum/Adam Warżawa

Tytuł książki został zaczerpnięty z wiersza Rainera Marii Rilkego. Ten poeta inspiruje bohatera powieści Huellego - Ernesta Teodora von Hoffmanna.
- On pisze muzykę dla swojej ukochanej Grety, która jest śpiewaczką. Kartkując Rilkego natrafia na "Sonet do Orfeusza”. Znajduje w nim frazę, która go zachwyca: "Śpiewaj ogrody, których nie znasz”. Stąd przenoszę frazę Rilkego na tytuł powieści - opowiadał Paweł Huelle w rozmowie z Joanną Szwedowską.
Pisarz poprzez postać kompozytora Hoffmanna wprowadza do książki rzadko dotykany w polskiej literaturze wątek muzyki klasycznej. Obsesją genialnego twórcy jest bowiem dokończenie nieznanej opery Wagnera zatytułowanej "Szczurołap z Hameln”. Misja ta na kartach powieści Huellego splata się z trudną historią Gdańska.
- To się dzieje w roku 1932.  Ernest Teodor von Hoffmann zamierza wystawić uzupełnione dzieło Wagnera w Operze Leśnej, która w tamtym czasie była przyrównywana do Bayreuth. W kolejnym roku do władzy dochodzą jednak naziści, więc on chowa partyturę, bo nie chcę jej dać tym bandziorom do ręki. Liczy na to, że reżim wkrótce upadnie…
W audycji "Strefy literatury" Paweł Huelle zdradził, że powieść "Śpiewaj ogrody" zaczęła kiełkować już w 1991 roku przy okazji jego drugiej książki "Opowiadania na czas przeprowadzki". O tym jak ewoluował pomysł, dowiesz się słuchając nagrania rozmowy.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w cieniu zła. Paweł Huelle o swojej nowej książce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 08:11
W "Wybieram Dwójkę" z gdańskim pisarzem porozmawiamy o jego książce "Śpiewaj ogrody", tajemniczej powieści, której premiera już jutro, 8 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka orkiestra Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:00
- Narrator nazywa tę opowieść partyturą, zastanawiając się nad jej tonacją, nad tym, jakich instrumentów użyć, by opisać jakieś zdarzenie lub wyrazić nastrój - mówił w Dwójce Paweł Huelle o swojej nowej książce "Śpiewaj ogrody", która premierę ma 8 stycznia.
rozwiń zwiń