Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
Audio
  • Paweł Huelle o książce "Śpiewaj ogrody" (Strefa literatury/Dwójka)
Paweł Huelle
Paweł HuelleFoto: PAP/Archiwum/Adam Warżawa

Tytuł książki został zaczerpnięty z wiersza Rainera Marii Rilkego. Ten poeta inspiruje bohatera powieści Huellego - Ernesta Teodora von Hoffmanna.
- On pisze muzykę dla swojej ukochanej Grety, która jest śpiewaczką. Kartkując Rilkego natrafia na "Sonet do Orfeusza”. Znajduje w nim frazę, która go zachwyca: "Śpiewaj ogrody, których nie znasz”. Stąd przenoszę frazę Rilkego na tytuł powieści - opowiadał Paweł Huelle w rozmowie z Joanną Szwedowską.
Pisarz poprzez postać kompozytora Hoffmanna wprowadza do książki rzadko dotykany w polskiej literaturze wątek muzyki klasycznej. Obsesją genialnego twórcy jest bowiem dokończenie nieznanej opery Wagnera zatytułowanej "Szczurołap z Hameln”. Misja ta na kartach powieści Huellego splata się z trudną historią Gdańska.
- To się dzieje w roku 1932.  Ernest Teodor von Hoffmann zamierza wystawić uzupełnione dzieło Wagnera w Operze Leśnej, która w tamtym czasie była przyrównywana do Bayreuth. W kolejnym roku do władzy dochodzą jednak naziści, więc on chowa partyturę, bo nie chcę jej dać tym bandziorom do ręki. Liczy na to, że reżim wkrótce upadnie…
W audycji "Strefy literatury" Paweł Huelle zdradził, że powieść "Śpiewaj ogrody" zaczęła kiełkować już w 1991 roku przy okazji jego drugiej książki "Opowiadania na czas przeprowadzki". O tym jak ewoluował pomysł, dowiesz się słuchając nagrania rozmowy.

bch

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w cieniu zła. Paweł Huelle o swojej nowej książce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 08:11
W "Wybieram Dwójkę" z gdańskim pisarzem porozmawiamy o jego książce "Śpiewaj ogrody", tajemniczej powieści, której premiera już jutro, 8 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka orkiestra Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:00
- Narrator nazywa tę opowieść partyturą, zastanawiając się nad jej tonacją, nad tym, jakich instrumentów użyć, by opisać jakieś zdarzenie lub wyrazić nastrój - mówił w Dwójce Paweł Huelle o swojej nowej książce "Śpiewaj ogrody", która premierę ma 8 stycznia.
rozwiń zwiń