Mroczny czar warszawskiej Woli Mirów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:00
W pięciu miejscach na warszawskim Mirowie Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska przy wsparciu Fundacji Culture Shock stworzyły instalacje - ich odbiór zależy od nas samych, od tego z jakim nastawieniem idziemy nocą na Wolę.
Audio
  • O "Fatamorganach miejskich" opowiadają autorki instalacji Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zabudowa warszawskiej Woli
Zabudowa warszawskiej WoliFoto: Filip Bramorski/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Wola Mirów to warszawska dzielnica kontrastów. Miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, gdzie obok zrujnowanych przedwojennych kamienic rosą nowoczesne biurowce, a eleganckie witryny sklepów sąsiadują z mrocznymi zaułkami i bramami.

To właśnie tę dzielnicę dla swych działań artystycznych pt. "Fatamorgany miejskie" wybrały dwie artystki. Inspiracją dla ich działań była podlegająca ciągłym przemianom Warszawa wraz z jej mieszkańcami. Panie chcą zachęcić do odkrywania starego Mirowa, miejsca, które jeszcze istnieje. Pragną ocalić od zapomnienia czar dawnych czynszówek, zanim zmiotą go zamknięte osiedla i wielopiętrowe biurowce.

Pięć instalacji, które można oglądać nocą (od 22.00 do 24.00) do 7 lipca, zbudowane jest głosem, dźwiękiem i światłem. Artystki podkreślają, że ich odbiór w dużej mierze zależy od nas samych, od tego z jakim nastrojem wychodzimy w miasto, jakie uczucia wiążemy z Mirowem. - Jeśli towarzyszy nam niepokój: czerwony nie będzie miłością, a horrorem, deszcz będzie zimnem, a śmiechy dzieci nocą na podwórku kamienicy będą się wydawały psychodeliczne - mówią bohaterki audycji.

Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska dostrzegły specyficzny klimat dzielnicy, specyfikę ulic: Miedzianej, Pańskiej czy Złotej. Pokazują, że nierzadko w kamienicach, które uznajemy za martwe, kwitnie nowe, kocie życie.

O "Fatamorganach miejskich" w "Kwadransie bez muzyki" opowiadały Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska, a także widzowie odwiedzający miejsca instalacji.

Audycję przygotował Paweł Siwek.

pj/bch

Czytaj także

Urbanistyka po warszawsku: brak planowania i roszczenia dawnych właścicieli

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:00
Duże kontrowersje oraz groźbę skreślenia stołecznej Starówki z listy światowego dziedzictwa UNESCO wywołał ostatnio projekt budowy biurowca na Podwalu, nieopodal kolumny Zygmunta. O problemach Warszawy z planowaniem przestrzeni dyskutowaliśmy w "Rozmowach po zmroku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duch odrodzonego państwa zaklęty w pomnikach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 11:15
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza", którą od 16 czerwca można oglądać w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
rozwiń zwiń