Urbanistyka po warszawsku: brak planowania i roszczenia dawnych właścicieli

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:00
Duże kontrowersje oraz groźbę skreślenia stołecznej Starówki z listy światowego dziedzictwa UNESCO wywołał ostatnio projekt budowy biurowca na Podwalu, nieopodal kolumny Zygmunta. O problemach Warszawy z planowaniem przestrzeni dyskutowaliśmy w "Rozmowach po zmroku".
Audio
  • Urbanistyka po warszawsku: brak planowania i roszczenia dawnych właścicieli (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Teren budowy biurowca na warszawskim Podwalu, listopad 2013 rou
Teren budowy biurowca na warszawskim Podwalu, listopad 2013 rouFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Ta sprawa jest symboliczna, jeśli chodzi o to, jak dużo wolno inwestorom i architektom - uważa Grzegorz Piątek, były naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej stołecznego ratusza. - Wydawałoby się, że projekt odbudowy Starówki jest już zakończony. Tymczasem okazuje się, że można częściowo rozebrać kamienicę i dokleić do niej współczesny biurowiec. A apetyty na Starówkę będą rosły. Niewykluczone, że pojawi się jeszcze jakiś dawny właściciel, który zażąda działki i podejmie decyzję, która zrujnuje cały plan odbudowy tej części miasta....

Choć goście Bartosza Panka - przewodniczący warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Michał Krasucki, varsavianista Jarosław Zieliński, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Dariusz Hyc oraz Anna Zasadzińska, pełnomocnik ratusza ds. współpracy z UNESCO - polemizowali z niektórymi opiniami Piątka, zgodzili się w kwestii zasadniczej: jeśli chodzi o planowanie przestrzeni, w Warszawie panuje chaos.

- Po II wojnie światowej ostały się ręce i nogi miasta, ale nie korpus i serce.  Od lat 90. na tym trupie wyrastają nowotwory. Policentryzm Warszawy to nie wynik jakiejś myśli urbanistycznej, lecz chaosu, braku świadomego planowania struktury miasta przez ratusz - wyjaśnił Jarosław Zieliński. Ale czy całą winą można obarczyć miejskich urzędników?

- Problemem Warszawy jest całkowity brak planów miejscowych. Ale to wina ustawodawcy, który kilka lat temu unieważnił wszystkie plany w całym kraju. Te plany nie były dobre, ale przynajmniej stwarzały jakąkolwiek podstawę do prowadzenia świadomej polityki - odpowiedział Michał Krasucki. A Dariusz Hyc dodał: - Drugi problem to pojawiające się nieustannie roszczenia dawnych właścicieli. Miasto nie może prowadzić konsekwentnej polityki, nie wiedząc, którymi działkami faktycznie dysponuje - wyjaśnił.

Czy w takim zamieszaniu możliwe jest wypracowanie jakiegoś kompromisu? Anna Zasadzińska przyznaje, że w kwestii biurowca na warszawskim Podwalu zabrakło dobrego przepływu informacji oraz konsultacji społecznych. Czy zatem możliwe jest wypracowanie procedur, które pogodziłyby oczekiwania mieszkańców, inwestorów, architektów i konserwatora zabytków? Czy Warszawa potrzebuje głównego architekta? I jak z podobnymi problemami radziły sobie i radzą inne miasta w Polsce i Europie?

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Rozmowy po zmroku" .

mm/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
pons2014-02-05 18:16 Zgłoś
Warszawa jest najbrzydszą z europejskich stolic (jeżeli nie mam racji, proszę w kontr-komentarzu wymienić brzydszą) i taką pozostanie (ze względów historycznych i ludzkich). Dlatego problem poruszany w audycji w gruncie rzeczy nie jest problemem pierwszorzędnej wagi. Czy W. będzie trochę brzydsza, czy trochę mniej brzydka - to różnicy istotnej nie czyni. Świat się też nie zawali, gdy starówka zniknie z listy U., a w Polsce poza warsavianistami nikt tego nawet nie zauważy.

Czytaj także

Gdy architektura mami zmysły

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:18
- Bardzo często w codziennym życiu konfrontowani jesteśmy z przestrzeniami, w których nie zawsze naczelnym zmysłem okazuje się wzrok - opowiadała w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr Gabriela Świtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto naprawi krajobraz polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:00
- Górale mawiają, że można być mądrym ogólnie albo mądrym konkretnie. Cóż z tego, że chcemy, by było ładnie, jeśli nic w tym kierunku nie robimy? - pytał retorycznie architekt i muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka. "W tyglu kultury" rozmawialiśmy o estetyce polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy architektura ma tożsamość?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 10:00
– Żyjemy w czasach przesilenia, kryzysu wartości, kryzysu gospodarczego, a pytanie "kim jestem?" wydaje się być, jak najbardziej na czasie. To pytanie chcieliśmy przełożyć na architekturę: co jest jej podstawowym znacznikiem? – mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Malkowski o festiwalu architektonicznym "Westival. Sztuka architektury”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Szyszko-Bohusz - projektant przedwojenej Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:15
– Jest jedną z najważniejszych postaci architektury polskiej XX wieku. Zbudował dużą część naszej tożsamości, zbiorowego postrzegania samych siebie – mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Wiśniewski kurator wystawy "Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza".
rozwiń zwiń