Z czytania komiksów się nie wyrasta

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 12:00
- Komiksy są kojarzone w Polsce jako rozrywka dla dzieci, tymczasem większość albumów, które się u nas ukazują jest raczej dla osób starszych - mówił w Dwójce Paweł Timofiejuk, wydawca komiksów i organizator warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów.
Audio
  • Relacja z warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Materiał Moniki Zając (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
czytelnik komiksów
czytelnik komiksówFoto: PAP/Marcin Bielecki

28 sierpnia w wielu miejscach na świecie fani komiksów zebrali się, by… wspólnie czytać. W rocznicę urodzin Jacka Kirby’ego, jednego z najwybitniejszych twórców komiksu, który "powołał do życia” takie postaci, jak m. in. Kapitan Ameryka czy Fantastyczna Czwórka, również w Polsce świętowano ten dzień. W Warszawie wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Czytania Komiksów odbyły się w klubokawiarni Resort i przyciągnęły nie tylko znawców tematu, ale i nowicjuszy.
O tym, czym tak naprawdę jest komiks, jak wygląda środowisko jego fanów w Polsce i dlaczego nie jest to wyłącznie rozrywka dla dzieci, mówią między innymi organizator wydarzenia Paweł Timofiejuk oraz autor komiksów Michał "Śledziu" Śledziński.

Audycję przygotowała Monika Zając.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: komiks Monika ZajÄ…c

Czytaj także

"Żyd Fagin" w komiksowych dymkach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 23:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o amerykańskim klasyku komiksu Willu Eisnerze, w związku z ukazaniem się w Polsce jego albumu "Żyd Fagin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks przełomu "88/89": dorośli będą go podkradać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:50
- Język komiksu celowo jest językiem retro, bo nie wyobrażaliśmy sobie, aby historię polskiego przełomu opowiedzieć inaczej - mówili w "Poranku Dwójki" Michał Rzecznik i Przemysław Surma, autorzy komiksu "88/89".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm Sasnal: a może by tak sfilmować szkicownik...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 15:00
- Nie znam świata komiksów, tak jak nie znałem świata filmów. Moim naturalnym środowiskiem jest świat sztuki - podkreślał Wilhelm Sasnal, rozmawiając z Martą Strzelecką o drugim w swoim dorobku... komiksie, zatytułowanym "Lawa".
rozwiń zwiń