Komiks przełomu "88/89": dorośli będą go podkradać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:50
- Język komiksu celowo jest językiem retro, bo nie wyobrażaliśmy sobie, aby historię polskiego przełomu opowiedzieć inaczej - mówili w "Poranku Dwójki" Michał Rzecznik i Przemysław Surma, autorzy komiksu "88/89".
Audio
  • Komiks przełomu "88/89": dorośli będą go podkradać dzieciom (Poranek Dwójki)
  • Białostocka część festiwalu "Wschód kultury. Inny wymiar" (Poranek Dwójki)
Fragment okładki komiksu 8889, wyd. Widnokrąg
Fragment okładki komiksu "88/89", wyd. WidnokrągFoto: mat. prasowe

"88/89” to komiks opowiadający o przełomowym okresie w historii Polski. Jednak te ważne polityczne wydarzenia są tylko tłem, pokazanym z perspektywy dziecka, z typową dla niego naiwnością i uproszczeniem. Co czyni opowieść jeszcze bardziej interesującą i prawdziwą.

- Bohater komiksu "88/89” Adaś to moje alter ego - mówi Michał Rzecznik. Autor komiksu dodaje, że Adaś to postać charakterem bardzo zbliżona to francuskiego Mikołajka. - Chłopiec żyje w dziwnym okresie przemian, ale nie zwraca uwagi na te przemiany, żyje własnym życiem, drobnymi sprawami i zwyczajnymi wydarzeniami - mówi gość "Poranka Dwójki”.

Podstawowym założeniem autorów komiksu było przedstawienie wydarzeń polskiego przełomu tak, by mimo upływu lat i wielu przekazów stały się żywym i bliskim doświadczeniem dla współczesnych dziesięciolatków. - Inspiracją było to, co wtedy widzieliśmy jako rówieśnicy Adasia. To był świat Tytusa, świat ilustracji Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki - podkreśla Przemysław Surma, rysownik który wraz z Michałem Rzecznikiem tworzył komiks "88/ 89”.

Komiks opowiada o roku życia Adasia, dziesięcioletniego chłopca, który staje się świadkiem zrywu Solidarności i upadku komunizmu. Prawdziwa wielka historia, w której spotykamy Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego i Wojciecha Jaruzelskiego jest tylko tłem historii życia chłopca - tej małej, ale jakże ważnej i porywającej.

Jak twierdzą autorzy, komiks przeznaczony jest dla dzieci. Jednak dorośli, a szczególnie rówieśnicy Rzecznika i Surmy z pewnością sięgną po komiks i przypomną sobie tamten czas.

W Międzynarodowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów z Michałem Rzecznikiem i Przemysławem Surmą rozmawiał Tomasz Obertyn. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy także o białostockiej część festiwalu "Wschód kultury. Inny wymiar".

(ah/mc)

Zobacz więcej na temat: 1989 komiks KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smaczne obrazki, czyli japoński komiks kulinarny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 18:00
– Popularność "gurume mangi" w Japonii zapoczątkowała w 1983 r. seria "Oishinbo", czyli "Smakosz". W ciągu 31 lat ukazało się 111 dwustustronicowych tomów tej powieści obrazkowej – mówiła w Dwójce Magdalena Tomaszewska-Bolałek, japonistka i znawczyni kuchni japońskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Freedom Express" odjedzie do stacji 1989

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 17:00
– Miałam trzy lata, więc niewiele pamiętam. Przełom 1989 r. jest mi jednak bardzo bliski, bo wiele mówiło się o tym w moim domu. Dlatego dołączyłam do tej wyprawy – mówiła w Dwójce Anna Kasperska, uczestniczka projektu "Freedom Express".
rozwiń zwiń