O prawdzie i przebaczeniu. Jaume Cabré i jego "Głosy Pamano"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:00
- To refleksja na temat ludzkich konsekwencji wydarzeń ekstremalnych, granicznych. Jaume Cabré pokazuje, jak zachowuje się człowiek, który został zeszmacony przez ustrój - mówi w "Kwadransie bez muzyki" tłumaczka Anna Sawicka.
Audio
  • Anna Sawicka o książce "Głosy Pamano" Jaume Cabré (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment okładki książki Głosy Pamano
Fragment okładki książki "Głosy Pamano"Foto: Wydawnictwo Marginesy

Wydawnictwo
Wydawnictwo Marginesy

"Głosy Pamano" Jaume Cabré to pełna rozmachu powieść obejmująca okres od lat 30. XX wieku po czasy współczesne. Przez karty książki przewija się korowód wyrazistych postaci - falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, ofiary wojny domowej w Hiszpanii i ci, którzy czerpią z niej korzyści.
Motto powieści to cytat z Vladimira Jankélévitcha: "Ojcze, nie przebaczaj im, bo wiedzą, co czynią". Jak podkreśla w radiowej Dwójce tłumaczka książek Cabré - Anna Sawicka - po wojnie domowej podjęta została decyzja, że przeszłości się nie rozlicza. Przypomina, że przez cały okres dyktatury Franco republikanie, którzy przegrali wojnę, byli na różne sposoby represjonowani, zaś frankiści, którzy wojnę wygrali, właśnie dzięki tej "grubej kresce" nie zostali rozliczeni ze swoich zbrodni.
- Jaume Cabré pokazuje, że historia jest nadal manipulowana i że jeśli się ma władzę i odpowiedni poziom tupetu, cynizmu, można zrobić absolutnie wszystko, nie licząc się z ludźmi. Autor jest sceptyczny, jeśli chodzi o możliwość rozliczenia, wyjaśnienia, odkrycia prawdy. Natomiast pokazuje, że mimo wszystko dociekanie tego, jak było, nawet jeśli nie przynosi to właściwego efektu, ma sens - uważa Sawicka.

W cyklu "To się czyta" na antenie Dwójki fragmenty powieści Jaume Cabré interpretuje Mariusz Bonaszewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Kwadrans bez muzyki" , którą przygotowała Aldona Łaniewska-Wołłk.
kk/mc

Zobacz więcej na temat: Hiszpania KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Taras Prochaśko. Ukraińska schizofrenia – pisarska diagnoza sprzed kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 10:00
- Wszystko, co napisałem o Ukrainie jeszcze przed bieżącymi wydarzeniami, nie stało się mniej prawdziwe. Mam takie przekonanie, że wszystko, co było, jest dalej, w różnych formach wciąż się rozgrywa, te wątki wciąż się wiją - mówi w Dwójce ukraiński pisarz Taras Prochaśko. Jego najnowsza książka to prawdziwa podróż po ukraińskiej duszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szokujące fakty z życia reportera". Prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 20:00
- Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk napisał pozycję ważną dla wszystkich, którzy nie chcą być tylko biernymi obserwatorami medialnych treści - opowiadał w "Wakacyjnej czytelni" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej i Mikołaj Grabowscy: wszystko zaczęło się w Alwernii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:00
Dwaj znakomici artyści, dwie różne drogi życiowe, ale jedno miejsce na ziemi, do którego każdy z braci chętnie wraca. - Gdyby nie ta Alwernia, wiele spektakli, wiele ról zwyczajnie by nie powstało - mówią.
rozwiń zwiń