Muzeum Historii Żydów Polskich: zwiedzający podążają drogą ofiar zagłady

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 17:00
- Opowiadając o Holokauście ograniczaliśmy się do materiałów z "Archiwum Ringelbluma". Chcieliśmy też, by zwiedzający powtórzyli doświadczenie Żydów nieświadomych czekającego ich losu. Obraz staje się stopniowo coraz bardziej klarowny i w końcu możemy ujrzeć całą morderczą machinę - mówiła Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, dyrektorka programowa Muzeum.
Audio
  • Muzeum Historii Żydów Polskich: zwiedzający podążają drogą ofiar Zagłady (Kwadrans bez muzyki /Dwójka)
Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Galeria Pierwsze spotkania
Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Galeria "Pierwsze spotkania"Foto: Wikipedia/Magdalena Starowieyska, Dariusz Golik/C.C. 3.0

Otwarta przed kilkoma dniami ekspozycja stała składa się z ośmiu galerii. To niewiele, jak na próbę opowiedzenia tysiącletniej historii Żydów w Polsce. - Musieliśmy określić bardzo dokładnie, co chcemy powiedzieć i w oparciu o to zdecydować, jakie konkretne historie, i sięgając po jakie eksponaty, chcemy przedstawić - opowiadała Barbara Kirshenblatt-Gimblett o pracy nad ekspozycją. - Staraliśmy się też, by finałem tej opowieści nie był Holokaust, lecz obraz przedwojennej Polski jako największej wspólnoty żydowskiej na świecie, gdzie kwitła kultura i kreatywność - podkreśliła.

Nie oznacza to, że temat zagłady został zmarginalizowany - poświęcona została mu w całości jedna z ośmiu galerii. Co ciekawe, dysponując bogactwem materiałów, twórcy wystawy postanowili ograniczyć się do "Archiwum Ringelbauma". Ten przedwojenny działacz lewicowy postanowił w czasie wojny dokumentować pieczołowicie życie warszawskiego getta. Wraz z grupą współpracowników zbierał listy, gazety, plakaty, kartki żywnościowe, szkice, fotografie, itd. Gdy dowiedzieli się, że najprawdopodobniej czeka ich śmierć zakopali wszystko, ukryte w puszkach i bańkach na mleko, w trzech punktach Warszawy. Dwa z tych miejsc udało się po wojnie odkryć. Trzeci "skarb", pomimo prób odnalezienia, spoczywa prawdopodobnie gdzieś pod... chińską ambasadą.

Więcej o wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w nagraniu "Kwadransa bez muzyki. Autor audycji - Kamil Radomski rozmawiał także z Antonym Polonskym, głównym historykiem Muzeum.

mm/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiąc lat historii Żydów polskich pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 20:50
W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin uroczyście otwarto wystawę stałą. Posłuchaj przewodnika po tej niezwykłej ekspozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezydent: nie da się zrozumieć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 23:59
- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Historii Żydów Polskich. "To szansa na nowe otwarcie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 18:21
- Ono sprawi, że Żydzi z całego świata zaczną postrzegać Polskę nie tylko jako ziemię, gdzie dokonał się holocaust, ale też kraj, który przez tysiąc lat udzielał im gościny - mówił w Dwójce doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko do czwartku można za darmo zwiedzać Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:34
To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy zostało otwarte we wtorek. Placówka zaprasza wszystkich chętnych na dni otwarte. Potrwają one do czwartku.
rozwiń zwiń