Spowalnianie czasu przy pomocy "Geografii"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 16:50
- Przekonałem się, że im więcej się zobaczy, tym lepiej można interpretować codzienność - mówi Giovanni Catelli, którego książka "Geografie" ukazała się w Polsce.
Audio
  • Giovanni Catelli i Anna Wasilewska o książce "Geografie". Rozmawiała Ewa Stocka-Kalinowska (Kwardans bez muzyki/Dwójka)
Jak mówił Wim Wenders, podróżować to znaczy żyć. Ja w podróży szukam większej intensywności życia - mówił w Dwójce Giovani Catelli ( na zdjęciu fragment okładki jego książki Geografie),
"Jak mówił Wim Wenders, podróżować to znaczy żyć. Ja w podróży szukam większej intensywności życia" - mówił w Dwójce Giovani Catelli ( na zdjęciu fragment okładki jego książki "Geografie"), Foto: materiał promocyjny

Giovanni Catelli to włoski autor, który w Polsce jest jeszcze mało znany. "Geografie" to dopiero jego pierwsza książka przetłumaczona na nasz język, co może być zaskakujące w kontekście jego zainteresowań Europą Środkowo-Wschodnią.
- Od lat odwiedzam ten kawałek świata, może dlatego, że odnajduję tutaj inny czas niż czas Zachodu. Ten rytm egzystencji lepiej odpowiada mojemu stanowi ducha - opowiadał w Dwójce Giovanni Catelli.

Czas zresztą zajmuje centralne miejsce w poetyckiej prozie tego pisarza. Pisanie postrzega on jako próbę ocalenia przeszłości. Z kolei podróże pozwalają mu spowolnić czas i odwlec nieuchronny koniec życia.

***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie: Ewa Stocka-Kalinowska
Goście: Anna Wasilewska (tłumaczka), Giovanni Catelli (pisarz)
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 15.00
bch/mc

Czytaj także

Kafka kochał na odległość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 16:00
- Myśl, że codziennie widziałby swą wybrankę, wywoływała u niego mdłości - mówiła w Dwójce Jacqueline Raoul-Duval, autorka książki "Zakochany Kafka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narrator w psiej budzie. Realizm magiczny w wersji Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:00
– W tych opowiadaniach obrazy z pamięci, snu i wyobraźni przenikają się z prawdziwymi – mówiła Magdalena Miecznicka o "Czekaniu na sen psa" Jerzego Ficowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lubię mchu na talerzu. Słynna Włoszka o polskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:51
– Nie mam cierpliwości do różnych kulinarnych dziwactw – opowiadała w Dwójce Tessa Capponi-Borawska, włoska arystokratka, która od wielu lat mieszka w Polsce.
rozwiń zwiń