W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Audio
  • Dr Agnieszka Laudy opowiada o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Badania mikrobiologiczne są częścią projektu Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie
Badania mikrobiologiczne są częścią projektu "Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie"Foto: Artur Malinowski/flickr/cc

Hodowla oraz identyfikacja bakterii i grzybów, podłoża mikrobiologiczne i szalki Petriego, analiza powietrza - to wszystko zwykle nie kojarzy się nam z muzealnymi wnętrzami. Okazuje się jednak, że na wielu eksponatach w pałacu królewskim w Wilanowie tętni życie mikroskopijnych istot. Niektóre z nich w każdej chwili mogą być gotowe do ataku.

Prowadzone w Wilanowie badania naukowe są więc rodzajem prewencji. Dzięki tym pracom możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w pomieszczeniach pałacowych i przywracanie równowagi, gdy zajdzie taka potrzeba.

W Dwójce dr Agnieszka Laudy opowiadała m.in. o szczególnych upodobaniach żywieniowych bakterii zamieszkujących jedwabne tkaniny w muzeum oraz o tym, że niektóre mikroorganizmy są mile widziane - ale na zewnątrz pałacu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: dr Agnieszka Laudy (adiunkt w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 5.05.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Miliony złotych w pałacu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 09:50
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o 16-milionowej dotacji z Unii Europejskiej, którą dostało Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń