Detektywi w obronie starych dobrych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 14:46
- Nie widziałem ani jednej młodej osoby, która czytałaby kryminały Andrei Camilleriego. One są popularne wśród ludzi, którzy chcą, żeby świat przebiegał "po bożemu" - opowiadał w Dwójce Jarosław Mikołajewski.
Audio
  • Jarosław Mikołajewski o książkach Andrei Camilleriego i Donny Leon (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kryminały Camilleriegio i Donny Leon bliższe są powieściom, które mają swój rodowód w postaci Philipa Marlowa
Kryminały Camilleriegio i Donny Leon bliższe są powieściom, które mają swój rodowód w postaci Philipa MarlowaFoto: stevepb, domena publiczna, Pixabay

Komisarz Salvo Montalbano z powieści kryminalnych Andrei Camilleriego i komisarz Guido Brunetti z powieści Donny Leon to dziś jedni z najpopularniejszych literackich tropicieli zbrodni we Włoszech.

Jarosław Mikołajewski zwracał uwagę, że siłą tych bohaterów jest ich zwyczajność, ale też pewien konserwatyzm moralny: - Powieści o nich czytają we Włoszech 50 - 60-letni ludzie dążący do tego, żeby świat wrócił do starego koryta, żeby miał jakieś zasady. I Montalbano i Brunetti reprezentują głos rozsądku, a poza tym lubią dobrze zjeść.

Gość "Kwadransa bez muzyki" zauważał też, że wielu czytelników lektura powieści Camilleriego i Leon przyjemnie dowartościowuje intelektualnie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Jarosław Mikołajewski

Data emisji: 25.08.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Filolog klasyczny, o którego biją się miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:50
- Włodarze zwracali się do mnie z propozycją, ażeby akcja mojej powieści rozgrywała się w ich mieście. Zwykle odmawiałem z prostego powodu - mówił w Dwójce Marek Krajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały retro. Czytelnik na równi z detektywem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 19:00
Osadzone w przeszłości kryminały przyciągają czytelników nie tyle makabrycznymi zbrodniami, co klimatem dawnych epok i wyrafinowaną zagadką. Jak skonstruować powieść według klasycznych prawideł gatunku?
rozwiń zwiń