Polskie Radio
Section05
Darłowo

W Darłowie rozpoczął się pod patronatem Trójki 23. Festiwal Filmów Skandynawskich

Rozpoczął się XXIII Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie. To cztery dni dość ściśle wypełnione pokazami filmowymi, ale również wydarzeniami towarzyszącymi: koncertami, warsztatami, spotkaniami. Będzie też można obejrzeć wystawę plakatów i wziąć udział w panelu dyskusyjnym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka Festiwal Filmów Skandynawskich

Pokazy, koncerty, wystawy na Festiwalu Filmów Skandynawskich

Festiwal Filmów Skandynawskich to przegląd najnowszych i tych nieco starszych produktów skandynawskiej wyobraźni. Oprócz tradycyjnego wymiaru festiwalu opartego na projekcjach filmowych FFS to również wydarzenia artystyczne, spotkania z twórcami filmowymi i koncerty związane z kulturą i dziedzictwem Skandynawii. Trójka jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM festiwal filmowy Skandynawia

Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Skandynawia Szwecja KULTURA FILM fotografia Ingmar Bergman wystawa przyroda Sztokholm

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA król zamek FILM

Tuk-tukiem przez Słupsk. Dlaczego azjatycka taksówka to ekologiczny środek transportu?

Tuk-tuk to trójkołowy elektryczny pojazd, pełniący funkcję taksówki w takich krajach jak Indie, Tajlandia czy Sri Lanka. Właśnie takim pojazdem, wyposażonym dodatkowo w panele fotowoltaiczne, porusza się Paweł Kopyto, mieszkaniec Słupska. Dlaczego samochód zamienił na ten bardzo nietypowy w naszej szerokości geograficznej pojazd?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski środowisko transport transport miejski Słupsk Ustka Azja taksówka ekologia paliwa prąd

Darłówko: w morzu znaleziono ciało chłopca

Ciało chłopca zostało znalezione na wysokości wschodniego falochronu - poinformował w sobotę kierownik Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie Łukasz Kamiński. Ratownicy wydobyli ciało i zabezpieczyli je. Prawdopodobnie jest to zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek. Potwierdzenie, czy jest to ciało poszukiwanego chłopca, da identyfikacja, która ma się odbyć w sobotę.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie pomorskie akcja ratunkowa POLSKA