Miasto wielu serc. Spacer po Nałęczowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:48
O historii i współczesności uzdrowiska opowiedzą burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa Jerzy Michał Sołdek.
Budynek sanatorium Książę Józef w Nałęczowie - jeden z najsłynniejszych obiektów w tym mieście
Budynek sanatorium "Książę Józef" w Nałęczowie - jeden z najsłynniejszych obiektów w tym mieścieFoto: Shevchenko Andrey / Shutterstock.com

Historia uzdrowiska Nałęczów zaczęła się w XIX wieku, gdy odkryto tam źródła wody o leczniczych właściwościach. Wkrótce miejscowość stała się najmodniejszym wczasowiskiem kuracyjnym w Królestwie Polskim. Bywali tu m.in. najwybitniejsi przedstawiciele polskiej kultury: Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus (to tu napisał "Placówkę") oraz Stefan Żeromski, który poznał tu swoją przyszłą żonę Oktawię z domu Rodkiewiczównę, a także mieszkał i pracował w tzw. Chacie Żeromskiego (dziś znajduje się tu muzeum z pamiątkami po pisarzu).

***

Na "Kwadrans bez muzyki" we wtorek (18.07) w godz. 15.00-15.15 zaprasza  Anna Skulska.

naleczow.pl/mc/bch

Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mitologia i skład powietrza. Czym przyciąga dziś Zakopane?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 08:00
- Na pytanie o fenomen Zakopanego odpowiedzi mogą być dwie: popularna i pogłębiona - podkreślał Maciej Pinkwart, historyk Zakopanego, opowiadając o specyfice tego najsłynniejszego miasta pod Tatrami.
rozwiń zwiń