X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt Kukieła "Zetka". Z zakładu fotograficznego na Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:00
- Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go na ul. Marszałkowskiej 125. Mieścił się tam zakład Henryka Poddębskiego, u którego Zygmunt Kukieła pracował - mówiła w Dwójce Joanna Jastrzębska-Woźniak z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Zygmunt Kukieła "Zetka" - fotograf Powstania Warszawskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
  • Zygmunt Kukieła "Zetka" - fotograf Powstania Warszawskiego cz. 2 (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zygmunt Kukieła podczas Powstania Warszawskiego
Zygmunt Kukieła podczas Powstania WarszawskiegoFoto: ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

powstanie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Gdy Powstanie Warszawskie się rozpoczęło, Zygmunt Kukieła "Zetka" - żołnierz AK - zgłosił się do dowódcy sił powstańczych w Śródmieściu, Stefana Steczkowskiego ps. "Zagończyk". Miał ze sobą małoobrazkowy aparat Leica, wobec czego otrzymał rozkaz dokumentowania najważniejszych wydarzeń z przebiegu walk.

- Kukieła miał już spore doświadczenie z fotografią dzięki swojej pracy w zakładzie Henryka Poddębskiego, jednego z najważniejszych fotografików II RP, któremu udało się zachować swą pracownię również w czasie okupacji niemieckiej. Miał także świadomość, i jako fotograf, i jako mieszkaniec Warszawy działający w konspiracji, kochający swoje miasto patriota, jak wielką wagę ma dokumentacja, której się podjął - podkreślała Joanna Jastrzębska-Woźniak.

Jak wyglądała praca powstańczego fotografa? Co po powstaniu działo się z negatywami Zygmunta Kukieły? O tym w nagraniach dwuczęściowej audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Joanna Jastrzębska-Woźniak (adiunkt w Dziale Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego), Krystyna Kukieła (żona Zygmunta Kukieli), Krzysztof Kukieła (syn Zygmunta Kukieli)

Data emisji: 24-25.07.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kartka z Powstania". Wirtualna rzeczywistość i realne emocje

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 09:00
- Jest to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości - podkreślał Tomasz Dobosz, reżyser "Kartki z Powstania", którą od 1 sierpnia można zobaczyć w Galerii Kordegarda w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańczy szpital na Freta. Schronienie, które zmieniło się w piekło

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 15:24
- W Kościele św. Jacka właściwie od pierwszych dni Powstania istniał punkt opatrunkowy, z czasem powstał także niewielki szpitalik batalionu "Dzik". Natomiast taki profesjonalny szpital, oczywiście jak na warunki powstańcze, powstał 19 sierpnia - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń