Zygmunt Kukieła "Zetka". Z zakładu fotograficznego na Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:00
- Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go na ul. Marszałkowskiej 125. Mieścił się tam zakład Henryka Poddębskiego, u którego Zygmunt Kukieła pracował - mówiła w Dwójce Joanna Jastrzębska-Woźniak z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Zygmunt Kukieła "Zetka" - fotograf Powstania Warszawskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
  • Zygmunt Kukieła "Zetka" - fotograf Powstania Warszawskiego cz. 2 (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zygmunt Kukieła podczas Powstania Warszawskiego
Zygmunt Kukieła podczas Powstania WarszawskiegoFoto: ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

powstanie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Gdy Powstanie Warszawskie się rozpoczęło, Zygmunt Kukieła "Zetka" - żołnierz AK - zgłosił się do dowódcy sił powstańczych w Śródmieściu, Stefana Steczkowskiego ps. "Zagończyk". Miał ze sobą małoobrazkowy aparat Leica, wobec czego otrzymał rozkaz dokumentowania najważniejszych wydarzeń z przebiegu walk.

- Kukieła miał już spore doświadczenie z fotografią dzięki swojej pracy w zakładzie Henryka Poddębskiego, jednego z najważniejszych fotografików II RP, któremu udało się zachować swą pracownię również w czasie okupacji niemieckiej. Miał także świadomość, i jako fotograf, i jako mieszkaniec Warszawy działający w konspiracji, kochający swoje miasto patriota, jak wielką wagę ma dokumentacja, której się podjął - podkreślała Joanna Jastrzębska-Woźniak.

Jak wyglądała praca powstańczego fotografa? Co po powstaniu działo się z negatywami Zygmunta Kukieły? O tym w nagraniach dwuczęściowej audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Joanna Jastrzębska-Woźniak (adiunkt w Dziale Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego), Krystyna Kukieła (żona Zygmunta Kukieli), Krzysztof Kukieła (syn Zygmunta Kukieli)

Data emisji: 24-25.07.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Czytaj także

"Kartka z Powstania". Wirtualna rzeczywistość i realne emocje

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 09:00
- Jest to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości - podkreślał Tomasz Dobosz, reżyser "Kartki z Powstania", którą od 1 sierpnia można zobaczyć w Galerii Kordegarda w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańczy szpital na Freta. Schronienie, które zmieniło się w piekło

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 15:24
- W Kościele św. Jacka właściwie od pierwszych dni Powstania istniał punkt opatrunkowy, z czasem powstał także niewielki szpitalik batalionu "Dzik". Natomiast taki profesjonalny szpital, oczywiście jak na warunki powstańcze, powstał 19 sierpnia - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń