"Viva Moniuszko!". Twórca "Halki" jako supergwiazda

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:21
Wystawa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie umieszcza muzycznego wieszcza w kontekście nawiązującym jednoznacznie do twórczości Andy'ego Warhola i Roy'a Lichtensteina.
Audio
  • Audycja o wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Plakat zapowiadający wystawę Viva Moniuszko w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie
Plakat zapowiadający wystawę "Viva Moniuszko!" w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w WarszawieFoto: materiały prasowe TWON

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

Ponadto ekspozycja zawiera również wyjątkowe elementy audio (Moniuszko Karaoke-Box) i video. W audycji zbadaliśmy, czy "komiksowy" Moniuszko przemawia do publiczności w sposób bardziej bezpośredni? Jak reagują odwiedzający na zrywającą z utartym obrazem nobliwego kompozytora ekspozycję?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/pg

Czytaj także

Michał Klauza: orkiestrowe dzieła Moniuszki są bardzo wdzięczne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:47
- Niestety Moniuszko nie napisał wielu utworów orkiestrowych, a to dlatego, że zespół w Wilnie, do którego miał dostęp, w kilku sekcjach złożony był z bardzo słabych muzyków - mówił w Dwójce szef Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Halka" po włosku

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 16:36
Czy przekonali się już Państwo do "Halki" śpiewanej przez Tinę Gorinę? O tej wersji dzieła Moniuszki rozmawialiśmy w audycji "Płytomania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dirk Vermeulen: "Bajka" Moniuszki to wspaniałe dzieło

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 14:07
- Może to utwór ze zbyt rozbudowanym brzmieniem instrumentów dętych blaszanych, ale było to w tamtych czasach modne – w twórczości kompozytorów flamandzkich też to słychać.  Jako całość jednak "Bajka" jest naprawdę wspaniałym dziełem, cieszę się, że mogliśmy nad nim popracować - mówił w Dwójce holenderski dyrygent.
rozwiń zwiń