X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

X Konkurs Moniuszkowski. Potyczki zagranicznych śpiewaków z językiem polskim

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 15:22
Pomieszanie słów i drobne błędy się zdarzały, ale śpiewacy zadbali o jakość polszczyzny. Powtarzali: polski język, śpiewny język...
Audio
  • Język polski w wydaniu zagranicznych uczestników X Konkursu Moniuszkowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Przesłuchanie w ramach X Konkursu Moniuszkowskiego
Przesłuchanie w ramach X Konkursu MoniuszkowskiegoFoto: archiwum Konkursu Moniuszkowskiego

Na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszko do II etapu dostało się czterdzieścioro śpiewaków, w tym tylko 12 z Polski. Pozostali musieli mierzyć się z naszym językiem.

- Moje doświadczenia z językiem polskim są bardzo pozytywne. Pracując z polskim barytonem Pawłem Konikiem nad repertuarem Karłowicza czy Moniuszki, odkryliśmy że naprawdę da się to wszystko zrobić w sposób w stu procentach zrozumiały i można szukać niesamowitych inspiracji prosto z języka. Można bawić się tym językiem, on ma swój kształt, swoje efekty, swoje brzmienia, on szeleści w sposób niesamowity, który dla odbiorcy jest czymś naprawdę specjalnym. Wydaje mi się, że polski język jest dużo łatwiejszy do śpiewania niż czeski, gdzie zdarzają się słowa bez samogłosek. I co wtedy? Jak mamy śpiewać bez samogłoski? Trzeba śpiewać po polsku i bądźmy tego adwokatami – podkreślał Michał Biel, pianista i trener językowy.

Jakie słowa podczas występu jednej z uczestniczek Konkursu wywołały uśmiech na twarzy jurora Piotra Beczały? Co o języku polskim mówią zagraniczni śpiewacy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 13.05.2019

Godzina emisji: 15.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ideał zwycięzcy Konkursu Moniuszkowskiego wg Petera Mario Katony

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:04
- Doświadczenie wyposażyło mnie w niezbędną intuicję do wyłapywania tych najlepszych. Owszem, zdarzały mi się pomyłki, obiecuję jednak, że postaram się tutaj spisać jak najlepiej - mówił w Dwójce przewodniczący jury X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń