X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ideał zwycięzcy Konkursu Moniuszkowskiego wg Petera Mario Katony

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:04
- Doświadczenie wyposażyło mnie w niezbędną intuicję do wyłapywania tych najlepszych. Owszem, zdarzały mi się pomyłki, obiecuję jednak, że postaram się tutaj spisać jak najlepiej - mówił w Dwójce przewodniczący jury X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Audio
  • Rozmowa Moniki Zając z Peterem Mario Katoną, przewodniczącym jury tegorocznego Konkursu (Filharmonia Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Peter Mario Katona podkreślił, że konkursy są w pewnym sensie wypadkową szczęścia i talentu. - Bardzo często zdarza się, że w pierwszym etapie aż roi się od znakomitych wykonań. Jako jurorzy nabieramy niezwykłego apetytu na kolejne występy, a później okazuje się, że wielu uczestników nas bardzo rozczarowuje w drugim etapie. Z drugiej strony nie mamy żadnej pewności, że ktoś naprawdę zjawiskowy nie przepadnie z powodu złego wyboru repertuaru lub po prostu – kiepskiego dnia. Takie jest życie.

Gość Dwójki dodał, że wczesny sukces jeszcze niczego nie gwarantuje, ponieważ historia zna wiele przypadków, gdy ktoś został okrzyknięty geniuszem w wieku dwudziestu lat, a dwa lata później zużył już cały swój artystyczny kapitał.

Zdaniem przewodniczącego jury zwyciężyć powinna osoba z solidnym muzycznym i wokalnym zapleczem, która jest gotowa na podbój świata. - Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy wyniosą z tego konkursu coś na całe życie, a jeśli nie dojdą do finału, to będą zdawali sobie sprawę z tego, że to wcale nie koniec ich drogi. Kariera artystyczna jest jak mozaika złożona z najróżniejszych doświadczeń i przeżyć. Ten konkurs jest jednym z tych elementów, dla wielu – z pewnością nie ostatnim.

W audycji Peter Mario Katona wspominał minione Konkursy Moniuszkowskiego, w których brał udział, ale też odniósł się krytycznie do proporcji między polskim i zagranicznym repertuarem, który musieli przygotować uczestnicy konkursu.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Peter Mario Katona (szef castingu Royal Opera House w Londynie)

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 19.50

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niedostępna, obiecująca, przygnębiająca. Warszawa w biografii Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 09:46
- W 1827 roku ośmioletni Staś po raz pierwszy, wraz z rodzicami, przyjechał do Warszawy, żeby uczyć się w Kolegium Pijarskim. Ze względów zdrowotnych trzymać musiano go jednak w domu, nie miał więc kontaktu z kolegami ani z nauczycielami - mówiła w Dwójce prof. Magdalena Dziadek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Moniuszki zainaugurowany

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 21:20
W dniu urodzin Stanisława Moniuszki (5.05) w "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy transmisji koncertu złożonego z najpiękniejszych pieśni i arii kompozytora. Wykonali je wybitni śpiewacy z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń