Ideał zwycięzcy Konkursu Moniuszkowskiego wg Petera Mario Katony

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:04
- Doświadczenie wyposażyło mnie w niezbędną intuicję do wyłapywania tych najlepszych. Owszem, zdarzały mi się pomyłki, obiecuję jednak, że postaram się tutaj spisać jak najlepiej - mówił w Dwójce przewodniczący jury X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Audio
  • Rozmowa Moniki Zając z Peterem Mario Katoną, przewodniczącym jury tegorocznego Konkursu (Filharmonia Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Peter Mario Katona podkreślił, że konkursy są w pewnym sensie wypadkową szczęścia i talentu. - Bardzo często zdarza się, że w pierwszym etapie aż roi się od znakomitych wykonań. Jako jurorzy nabieramy niezwykłego apetytu na kolejne występy, a później okazuje się, że wielu uczestników nas bardzo rozczarowuje w drugim etapie. Z drugiej strony nie mamy żadnej pewności, że ktoś naprawdę zjawiskowy nie przepadnie z powodu złego wyboru repertuaru lub po prostu – kiepskiego dnia. Takie jest życie.

Gość Dwójki dodał, że wczesny sukces jeszcze niczego nie gwarantuje, ponieważ historia zna wiele przypadków, gdy ktoś został okrzyknięty geniuszem w wieku dwudziestu lat, a dwa lata później zużył już cały swój artystyczny kapitał.

Zdaniem przewodniczącego jury zwyciężyć powinna osoba z solidnym muzycznym i wokalnym zapleczem, która jest gotowa na podbój świata. - Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy wyniosą z tego konkursu coś na całe życie, a jeśli nie dojdą do finału, to będą zdawali sobie sprawę z tego, że to wcale nie koniec ich drogi. Kariera artystyczna jest jak mozaika złożona z najróżniejszych doświadczeń i przeżyć. Ten konkurs jest jednym z tych elementów, dla wielu – z pewnością nie ostatnim.

W audycji Peter Mario Katona wspominał minione Konkursy Moniuszkowskiego, w których brał udział, ale też odniósł się krytycznie do proporcji między polskim i zagranicznym repertuarem, który musieli przygotować uczestnicy konkursu.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Peter Mario Katona (szef castingu Royal Opera House w Londynie)

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 19.50

bch


Czytaj także

Niedostępna, obiecująca, przygnębiająca. Warszawa w biografii Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 09:46
- W 1827 roku ośmioletni Staś po raz pierwszy, wraz z rodzicami, przyjechał do Warszawy, żeby uczyć się w Kolegium Pijarskim. Ze względów zdrowotnych trzymać musiano go jednak w domu, nie miał więc kontaktu z kolegami ani z nauczycielami - mówiła w Dwójce prof. Magdalena Dziadek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Moniuszki zainaugurowany

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 21:20
W dniu urodzin Stanisława Moniuszki (5.05) w "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy transmisji koncertu złożonego z najpiękniejszych pieśni i arii kompozytora. Wykonali je wybitni śpiewacy z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń