Grzegorz Piątek: Dworca Centralnego nie pomylisz z innym budynkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 18:13
- Autor projektu, Arseniusz Romanowicz opowiadał, że zależało mu, aby kształt budynku był na tyle prosty, by dało się go naszkicować paroma kreskami - opowiadał architekt, gość audycji "Kwadrans bez muzyki".
Audio
  • Dworzec Centralny w Warszawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny w WarszawieFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Grzegorz Piątek podkreślał, że dzięki prostej budowie budynku, każdy obcokrajowiec, który zagubi się w Warszawie, może na wyciągniętej z plecaka kartce naszkicować Dworzec Centralny. - Budynek jest prosty, ma charakterystyczny kształt i nie da się go pomylić z żadnym innym budynkiem w mieście. Widać to też poprzez kontrast ze Złotymi Tarasami, które są budynkiem wielowątkowym, trudnym do opisania paroma słowami. A Centralny, jeśli się skupić, da się opisać w ten sposób, że jest to duża wiata i duży dach na szklanym pudełku - opowiadał architekt.

Jak wyglądała budowa dworca "tysiąca stu dni" i jak zmieni się jako zabytek? I co sprawiało, że Dworzec Centralny uważany był za najnowocześniejszy budynek dworca w Polsce w XX wieku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Adrian Bąk

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 15.00

am/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ten zły modernizm. Budynki skazane na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 15:11
Co zostanie z powojennego modernizmu w Polsce? O niechcianym dziedzictwie porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Hubert Trammer: dobrze, że Warszawa ma Dworzec Centralny

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 17:40
- Bardzo cenną rzeczą jest to, że ten dworzec ma bardzo charakterystyczną bryłę, jak to porównał Arseniusz Romanowicz, przeskalowanej wiaty. W przeszłości pojawiały się głosy, żeby zastąpić go jakimś dużym obiektem komercyjnym, w który będzie wkomponowany dworzec. Moim zdaniem to dobrze, że główny dworzec w takim mieście jak Warszawa jest charakterystycznym punktem na mapie - mówił w Dwójce krytyk architektury.
rozwiń zwiń