X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z wizytą w zamku w Dębnie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 15:15
W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy jedną z najciekawszych polskich rezydencji z okresu średniowiecza. Oprowadził nas po niej Kazimierz Kurczab, kierownik oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie Zamek w Dębnie.
Audio
  • Z wizytą w zamku w Dębnie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zamek w Dębnie
Zamek w DębnieFoto: Shutterstock/Maria_Janus

Nocami, według legendy, po zamkowych komnatach krąży biała dama. Panna z rodu Tarłów nie chciała wyjść za majętnego Spytka z Melsztyna. Jej ojciec za karę zamurował ją żywcem. Po zburzeniu muru wiele lat później miał zostać znaleziony jedynie złoty warkocz dziewczyny.

Zamek położony jest na wzgórzu. Budowla została wzniesiona w XV wieku przez Jakuba Dębińskiego, kasztelana krakowskiego. Późnogotyckie wykusze szkicował sam Jan Matejko. Artysta bywał w Dębnie koło Tarnowa za czasów ostatnich właścicieli - Jastrzębskich.

W zamku po wojnie nie zachowały się oryginalne elementy wyposażenia. Wszystkie prezentowane dziś meble czy dzieła sztuki są własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie bądź obiektami oddanymi w depozyt między innymi z kolekcji Sanguszków.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 15.00

am/bch

Zobacz więcej na temat: zamek średniowiecze KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
rozwiń zwiń