X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
Audio
  • Zaginiony zamek Ciołków i inne historie z Żelechowa (Mikrokosmosy/Dwójka)
Ruiny zamku Ciołków w Żelechowie
Ruiny zamku Ciołków w ŻelechowieFoto: Z archiwum Michała Sztelmacha

guzów_pap_1200.jpg
Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

W Żelechowie koło Garwolina (woj. mazowieckie) staraniem lokalnej społeczności oraz archeologów z Polskiej Akademii Nauk odkryto średniowieczny zamek. Była to siedziba rodowa możnowładczego rodu Ciołków. Informacje o jego istnieniu znane były od dawna, ale dopiero nowoczesne technologie pozwoliły na ich potwierdzenie. Podczas prac wykopaliskowych wydobyto na powierzchnię monety, fragmenty ceramiki, okuć, naczyń i innych drobnych przedmiotów.

- Dawniej to było chyba pole orne. Właściciel tej łąki mówił, że zawsze miał problem z wbiciem pala, gdy wiązał krowy. On był świadom, że tu na pewno coś było, jakaś budowla - opowiadał Jan Zduńczyk z Towarzystwa Historycznego Żelechów.

Wiadomość o spektakularnym odkryciu zwróciła uwagę Polski i świata na to malownicze miasto, które ma bardzo bogatą historię. Jaką rolę w bitwie pod Grunwaldem odegrał Andrzej Ciołek, dawny właściciel Żelechowa? Jak przebiegały prace archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia pozostałości po zamku Ciołków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytył audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Justyna Piernik

Goście: Michał Sztelmach (dyrektor Ośrodka Kultury i twórca strony Dawny Żelechów), Grzegorz Kapczyński i Jan Zduńczyk (Towarzystwo Historyczne Żelechów), Łukasz Bogusz (burmistrz Żelechowa).

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
rozwiń zwiń