Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
Audio
  • Zaginiony zamek Ciołków i inne historie z Żelechowa (Mikrokosmosy/Dwójka)
Ruiny zamku Ciołków w Żelechowie
Ruiny zamku Ciołków w ŻelechowieFoto: Z archiwum Michała Sztelmacha

guzów_pap_1200.jpg
Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

W Żelechowie koło Garwolina (woj. mazowieckie) staraniem lokalnej społeczności oraz archeologów z Polskiej Akademii Nauk odkryto średniowieczny zamek. Była to siedziba rodowa możnowładczego rodu Ciołków. Informacje o jego istnieniu znane były od dawna, ale dopiero nowoczesne technologie pozwoliły na ich potwierdzenie. Podczas prac wykopaliskowych wydobyto na powierzchnię monety, fragmenty ceramiki, okuć, naczyń i innych drobnych przedmiotów.

- Dawniej to było chyba pole orne. Właściciel tej łąki mówił, że zawsze miał problem z wbiciem pala, gdy wiązał krowy. On był świadom, że tu na pewno coś było, jakaś budowla - opowiadał Jan Zduńczyk z Towarzystwa Historycznego Żelechów.

Wiadomość o spektakularnym odkryciu zwróciła uwagę Polski i świata na to malownicze miasto, które ma bardzo bogatą historię. Jaką rolę w bitwie pod Grunwaldem odegrał Andrzej Ciołek, dawny właściciel Żelechowa? Jak przebiegały prace archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia pozostałości po zamku Ciołków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytył audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Justyna Piernik

Goście: Michał Sztelmach (dyrektor Ośrodka Kultury i twórca strony Dawny Żelechów), Grzegorz Kapczyński i Jan Zduńczyk (Towarzystwo Historyczne Żelechów), Łukasz Bogusz (burmistrz Żelechowa).

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
rozwiń zwiń