X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Fabryka myśli Jana Pawła II". Papież Polak i nauka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:15
- Jan Paweł II, poza tym, że był teologiem, był również żywo zainteresowany problemami nauki. Spotykał się z naukowcami, uczulając ich, by byli ludźmi służącymi prawdzie i społeczeństwu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartosz Wieczorek z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Audio
  • Bartosz Wieczorek o podejściu Jana Pawła II do nauki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jam Paweł II
Jam Paweł IIFoto: giulio napolitano/Shutterstock

Jan Paweł II 1200.jpg
Jan Paweł II - serwis specjalny

Jan Paweł II był naukowcem, przez 20 lat wykładowcą etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i po wyborze na Stolicę Piotrową wielokrotnie spotykał się z naukowcami, rektorami uniwersytetów i interesował się rozwojem współczesnej nauki. Zainicjował unikalny jak na swoje czasy cykl spotkań z najwybitniejszymi intelektualistami XX wieku, które odbywały się w Castel Gandolfo. Papież na tych nieformalnych spotkaniach z reguły nie zabierał głosu, ale jego głównym zamiarem było stworzenie przestrzeni dla wolnej wymiany myśli. Spotkania te owocowały tym, że Jan Paweł II korzystał z tej wiedzy, pisząc takie teksty jak Encyklika "Fides et ratio", która jest poświęcona równowadze między wiarą i rozumem, nauką i teologią.

- Papież wielokrotnie podkreślał, że rozłam między nauką i wiarą jest rzeczą dotkliwą dla kultury. Uważał, że to powoduje rozdźwięk, w którym człowiek źle funkcjonuje. Tworzy pewne rozdwojenie prawdy na naukową i religijną - mówił gość audycji. - Jan Paweł II pragnął, aby kultura i nauka była integralna. Chciał, żeby nauka, teologia, wiedza i rozum tworzyły pewien spójny system.

Jak podkreślił Bartosz Wieczorek, dla Jana Pawła II najważniejsze było to, czy nauka lub religia sprzyjają rozwojowi człowieka. Podkreślał rolę nauki w życiu społecznym, ale też pragnął, aby zwracała ona uwagę na potrzeby człowieka. - Taka nauka nie traci nic ze swojej naukowości, według Jana Pawła II, a wręcz zyskuje, bo stanowi komplementarne opisanie człowieka. Dzięki połączeniu nauk teologicznych i humanistycznych otrzymujemy pewien obraz człowieka, który go nie wyczerpuje, ale jest najlepszą drogą do poznania, kim jest - wyjaśnił gość "Kwadransa bez muzyki".

W audycji wysłuchaliśmy również wypowiedzi abp. Józefa Życińskiego i siostry Zofii Zdybickiej.

***

Cykl "Fabryka myśli Jana Pawła II" składał się będzie z dwunastu odcinków. Celem audycji, nadawanej w Roku Jana Pawła II, jest prezentacja myśli papieża Polaka w kontekście współczesnych dyskursów kulturowych. Zaproszeni naukowcy i intelektualiści będą zastanawiać się nad aktualnością myśli Jana Pawła II i odnosić ją do palących problemów nowoczesności jak: kwestia feministyczna, obecność religii w życiu społecznym, nierówności społeczne, ekologia, edukacja i wychowanie itp.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 15.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Jej waga i przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:01
- W chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża zaczął się przełom, zmieniła się jakość życia ludzi, którzy jak spragnieni wody oczekiwali zmian. Jan Paweł II nie przyjechał do ojczyzny z pielgrzymką sentymentalną. Przywiózł wszystkim wielkie przesłanie - mówił w Dwójce ks. Andrzej Majewski.
rozwiń zwiń