"Fabryka myśli Jana Pawła II". Papież Polak i nauka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:15
- Jan Paweł II, poza tym, że był teologiem, był również żywo zainteresowany problemami nauki. Spotykał się z naukowcami, uczulając ich, by byli ludźmi służącymi prawdzie i społeczeństwu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartosz Wieczorek z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Audio
  • Bartosz Wieczorek o podejściu Jana Pawła II do nauki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: giulio napolitano/Shutterstock

Jan Paweł II 1200.jpg
Jan Paweł II - serwis specjalny

Jan Paweł II był naukowcem, przez 20 lat wykładowcą etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i po wyborze na Stolicę Piotrową wielokrotnie spotykał się z naukowcami, rektorami uniwersytetów i interesował się rozwojem współczesnej nauki. Zainicjował unikalny jak na swoje czasy cykl spotkań z najwybitniejszymi intelektualistami XX wieku, które odbywały się w Castel Gandolfo. Papież na tych nieformalnych spotkaniach z reguły nie zabierał głosu, ale jego głównym zamiarem było stworzenie przestrzeni dla wolnej wymiany myśli. Spotkania te owocowały tym, że Jan Paweł II korzystał z tej wiedzy, pisząc takie teksty jak Encyklika "Fides et ratio", która jest poświęcona równowadze między wiarą i rozumem, nauką i teologią.

- Papież wielokrotnie podkreślał, że rozłam między nauką i wiarą jest rzeczą dotkliwą dla kultury. Uważał, że to powoduje rozdźwięk, w którym człowiek źle funkcjonuje. Tworzy pewne rozdwojenie prawdy na naukową i religijną - mówił gość audycji. - Jan Paweł II pragnął, aby kultura i nauka była integralna. Chciał, żeby nauka, teologia, wiedza i rozum tworzyły pewien spójny system.

Jak podkreślił Bartosz Wieczorek, dla Jana Pawła II najważniejsze było to, czy nauka lub religia sprzyjają rozwojowi człowieka. Podkreślał rolę nauki w życiu społecznym, ale też pragnął, aby zwracała ona uwagę na potrzeby człowieka. - Taka nauka nie traci nic ze swojej naukowości, według Jana Pawła II, a wręcz zyskuje, bo stanowi komplementarne opisanie człowieka. Dzięki połączeniu nauk teologicznych i humanistycznych otrzymujemy pewien obraz człowieka, który go nie wyczerpuje, ale jest najlepszą drogą do poznania, kim jest - wyjaśnił gość "Kwadransa bez muzyki".

W audycji wysłuchaliśmy również wypowiedzi abp. Józefa Życińskiego i siostry Zofii Zdybickiej.

***

Cykl "Fabryka myśli Jana Pawła II" składał się będzie z dwunastu odcinków. Celem audycji, nadawanej w Roku Jana Pawła II, jest prezentacja myśli papieża Polaka w kontekście współczesnych dyskursów kulturowych. Zaproszeni naukowcy i intelektualiści będą zastanawiać się nad aktualnością myśli Jana Pawła II i odnosić ją do palących problemów nowoczesności jak: kwestia feministyczna, obecność religii w życiu społecznym, nierówności społeczne, ekologia, edukacja i wychowanie itp.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Jej waga i przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:01
- W chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża zaczął się przełom, zmieniła się jakość życia ludzi, którzy jak spragnieni wody oczekiwali zmian. Jan Paweł II nie przyjechał do ojczyzny z pielgrzymką sentymentalną. Przywiózł wszystkim wielkie przesłanie - mówił w Dwójce ks. Andrzej Majewski.
rozwiń zwiń