Tego się nie wytnie. O kulisach transmisji koncertów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 13:29
- Każda transmisja jest jak wchodzenie sapera na pole minowe, które trzeba rozminować i przejść przez nie bez żadnych strat - mówił redaktor Programu 2 Polskiego radia Marcin Majchrowski o specyfice radiowych transmisji koncertów.
Audio
  • Dziennikarze opowiadają o radiowych wpadkach w czasie transmisji koncertów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Publiczność Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego
Publiczność Studia Koncertowego PR im. Witolda LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

brzoska bajtlik smuga cienia 1200.jpg
Słuchowisko wczoraj i dziś. Za kulisami Teatru Polskiego Radia
 Saper myli się tylko raz, a my możemy się więcej razy pomylić, ale każda pomyłka idzie na nasze konto i nie ma od niej odwrotu - wyjaśniał Marcin Majchrowski.

Radiowa praca na żywo wiąże się ryzykiem "wpadek" własnych i cudzych. Trzeba nieustannie trzymać rękę na pulsie. Redaktor Adam Suprynowicz przeżył wyjątkowo ciężkie chwile, kiedy okazało się, że z przydzielonego mu za kulisami miejsca na widowni Opery Krakowskiej nie widać sceny.

Klaudia Baranowska przyznała, że bardzo często prowadzi transmisje z kościołów siedząc na… ambonie - Niektórzy twierdzą, że kobieta na ambonie nie może przebywać, ale to nasze ulubione miejsca: ambony, stalle w prezbiterium, a nawet konfesjonały - dodała.

Niecodzienną sytuację przeżył Adam Suprynowicz, kiedy w czasie transmisji z Teatru Wielkiego Opery Narodowej pewna pani była przekonana, że dziennikarz siedzi na jej miejscu. - Zacząłem już mówić, a ona usiadła obok mnie w najlepsze, naciskała, że muszę odejść - opowiadał.

Swoją pierwszą dwójkową transmisję wspominała Róża Światczyńska. Jej zadaniem było nasłuchiwanie angielskiego komentatora. Tuz przed rozpoczęciem koncertu jeden z członków zespołu oświadczył, że w związku ze śmiercią polskiego kompozytora zostanie zagrany utwór z jego repertuaru. - Niestety, nie miałam pojęcia, kim jest ów zmarły Wajnberg. Na szczęście jeden z kolegów, Andrzej Chłopecki, zbiegł za kulisy i odszyfrował, że chodzi o Mieczysława Weinberga - wspominała.

***

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki" 

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Klaudia Baranowska, Róża Światczyńska, Jacek Hawryluk, Marcin MajchrowskiAdam Suprynowicz

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 15.00

uk/am

Zobacz więcej na temat: koncerty humor Dwójka

Czytaj także

Grzegorz Fitelberg. Twórca radiowej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 18:00
Wybitny dyrygent, założyciel Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, to postać kluczowa dla muzyki poważnej w Polskim Radiu - w drugiej połowie lat 30. i później, od powrotu artysty z emigracji w 1947 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ledoff i Rymarz zagrali Komedę. Niezapomniany koncert!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 20:50
"Krzysztof Komeda - Droga do Hollywood" to muzyczny hołd stworzony przez pianistkę Lenę Ledoff i wokalistę Adama Rymarza. Program 1 Polskiego Radia transmitował wyjątkowy koncert z cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!", który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie.
rozwiń zwiń