REKLAMA

Szkocka perełka w Bulowicach (z romansem w tle)

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 15:15
- Pałac może robić wrażenie, bo to nie jest standardowa budowla w tym regionie Europy. Wywodzi się stąd, że nasi przodkowie mieli ułańską fantazję i byli romantykami - mówił w audycji Aleksander Larisch, którego przodkowie byli właścicielami majątku w Bulowicach.
Audio
  • Aleksander Larisch i Łukasz Gieruszczak o pałacu w Bulowicach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Huntly castle w Szkocji
Huntly castle w SzkocjiFoto: shutterstock.com/Jan Holm

W audycji odwiedziliśmy Bulowice na granicy Małopolski i Śląska. Mieści się tam dość nietypowy dla polskiej architektury obiekt. Mowa o neogotyckim pałacu Larischów z końca XIX wieku. Budowla inspirowana była szkockim Huntly Castle. Jak podkreślił Aleksander Larisch, architektura pałacu łączy się z pewną ciekawą, romantyczną historią.

- Jeden z moich przodków, Karol Edmund, w czasie wizyty w Szkocji zakochał się w uroczej Szkotce Jessie. Ale ona miała swoje wymagania. Stwierdziła, że nie przyjedzie do Polski, bo nie będzie miała gdzie mieszkać. "Jak mi szanowny pan wybuduje zamek podobny do mojego, to się zastanowię". Karolowi Edmundowi nie trzeba było powtarzać – wybudował pałac na wzór zamku w Szkocji. Ujęta tą formułą Jessie przyjęła jego prośbę o rękę i zamieszkała w Bulowicach - opowiadał gość audycji.

Posiadłość przyciąga filmowców. W 2018 roku miała miejsce premiera "Wilkołaka" w reżyserii Adriana Panka z ciekawą rolą Danuty Stenki i wspomnianego pałacu. Wcześniej goszczono tam także filmowców z Bollywood. Obecnie właściciele obiektu negocjują warunki z kolejną ekipą.

O historii i architekturze pałacu, a także okalającym go parku opowiadał również Łukasz Gieruszczak - dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Goście: Aleksander Larisch (reprezentujący właścicieli majątku w Bulowicach, Łukasz Gieruszczak (dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach)

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 15.00

am/jp

Czytaj także

Muzeum Tatrzańskie. Ostatni projekt Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 11:00
Ma aż jedenaście zabytkowych filii i jest jednym z największych oraz najstarszych muzeów w Polsce. Co jeszcze świadczy o wyjątkowości Muzeum Tatrzańskiego?
rozwiń zwiń