Biennale Form Przestrzennych: 60 lat sztuki, która wyszła na miasto

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2025 13:47
Podczas wizyty w Elblągu w wielu miejscach napotkać można na tajemnicze metalowe instalacje czy rzeźby. To efekt pracy uczestników najważniejszego w powojennych dziejach miasta cyklicznego wydarzenia kulturalnego, czyli Biennale Form Przestrzennych. Pierwsze Biennale rozpoczęło się 22 lipca 1965 roku, czyli równo 60 lat temu, a jego pomysłodawcą był Gerard Kwiatkowski, artysta, animator kultury i twórca Galerii EL.
Pierwsze Biennale rozpoczęło się 22 lipca 1965 roku, czyli równo 60 lat temu, a jego pomysłodawcą był Gerard Kwiatkowski, artysta, animator kultury i twórca Galerii EL.
Pierwsze Biennale rozpoczęło się 22 lipca 1965 roku, czyli równo 60 lat temu, a jego pomysłodawcą był Gerard Kwiatkowski, artysta, animator kultury i twórca Galerii EL.Foto: Bogdan Łopieński

Biennale zorganizowano przez artystów i robotników, przy pomocy Zakładów Mechanicznych Zamech. To wydarzenie historyczne na skalę Europy, które nie tylko zaktywizowało życie artystyczne w mało rozwiniętym pod tym względem powojennym Elblągu, ale sięgnęło po nowoczesne inspiracje awangardą. Inicjatywa przyniosła owoc w postaci zespołu kilkudziesięciu metalowych rzeźb usytuowanych w przestrzeni miasta. Było to największe w skali polskiej, o ile nie europejskiej, doświadczenie wiążące sztukę z przemysłem. Było też bezprecedensowym eksperymentem organizacyjnym, którego ważnym aspektem było włączenie powstających w zakładowych halach przemysłowych rzeźb w przestrzeń miejską.

W I Biennale Form Przestrzennych 1965 roku wzięło udział 50 zaproszonych artystów awangardy, m.in. Jan Berdyszak, Marian Bogusz, Artur Brunsz, Jan Chwałczyk, Zbigniew Gostomski, Edward Krasiński, Alfred Lenica, Stanisław Łabędzki, Ewa Łunkiewicz, Jadwiga Maziarska, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski i Kajetan Sosnowski.

Formy przestrzenne cały czas widoczne są w przestrzeni miasta. O ich znaczeniu opowie Joanna Mierzejewska z Galerii EL w Elblągu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowanie: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 23.07.2025

Godz. emisji: 11.00

Czytaj także

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2025 11:15
Stali bywalcy bardzo lubią tę monumentalną budowlę, nieświadomi turyści w pierwszej kolejności myślą, że patrzą na kościół. I nie bez powodu, bo choć siedziba Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu jest dziś świątynią sztuki, to jednak w przeszłości była budynkiem sakralnym.
rozwiń zwiń