Polskie Radio
Section05
Elbląg

Prezes PiS: "demokraci", a chcą bojkotować referendum; mają dysponentów za granicą

Prawo i Sprawiedliwość podczas konwencji wojewódzkiej w Elblągu przedstawiło kandydatów do Sejmu i Senatu z Warmii i Mazur. To między innymi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, oraz wiceministrowie Błażej Poboży oraz Olga Semeniuk - Patkowska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński nawiązując do hasła wyborczego "Bezpieczna przyszłość Polaków" mówił między innymi o referendum, które - jak zaznaczył - jest najwyższą formą demokracji bezpośredniej. Wytknął opozycji, że ta chce referendum zbojkotować.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Jarosław Kaczyński Elbląg

Port w Elblągu. Wiceminister Gróbarczyk: jest ogromną szansą dla Polski

- Port w Elblągu jest dla nas ogromną szansą. Polska potrzebuje uruchomienia nowych tego typu obszarów. Pierwszy element inwestycji , a więc przekop Mierzei Wiślanej, został dokonany - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Przekop Mierzei Wiślanej Elbląg Morze Bałtyckie POLSKA Marek Gróbarczyk eksport import logistyka infrastruktura ministerstwo infrastruktury

Akcja Skrytki Platformy w Elblągu. Ozdoba: dzisiaj Rada Ministrów Tuska mogłaby się odbyć w więzieniu

- Gdyby dzisiaj odbywało się posiedzenie Rady Ministrów w składzie, gdy premierem rządu był Donald Tusk, to mogłaby się odbyć w więzieniu, bo 13 członków tego gabinetu ma problemy z wymiarem sprawiedliwości - powiedział w sobotę w Elblągu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Jacek Ozdoba PiS PO polityka kampania wyborcza Ministerstwo Klimatu i Środowiska Prawo i Sprawiedliwość Elbląg Sławomir Nowak

Spór o port w Elblągu. Wiceminister aktywów państwowych: chcemy, aby miasto odzyskało swój blask

- Obecnie port w Elblągu stanowi bardziej parking dla tirów, gdzie zatrudnionych jest pięć osób. Jego udział w przeładunku stanowi promil w skali kraju. Gdyby nie inwestycja związana z przekopem Mierzei Wiślanej, port w Elblągu byłby całkowicie nierentowny - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Elbląg Mierzeja Wiślana

TYLKO U NAS Rząd chce odbudować port Elbląg nawet bez udziału miasta. Ekspert: w sytuacji sporu to słuszne rozwiązanie

- Przejście do współpracy rządu z biznesem w sprawie rozbudowy portu w Elblągu jest słuszne - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Artur Kiełbasiński. Ekspert od gospodarki morskiej w ten sposób ocenił pomysł dalszych inwestycji w sytuacji braku możliwości zawarcia porozumienia rządu z władzami miejskimi Elbląga. Kiełbasiński dodaje jednak, że "warto się porozumieć, ponieważ doprowadzenie dowolnej infrastruktury do portu będzie cały czas stanowiło spór".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elbląg warmińsko-mazurskie Przekop Mierzei Wiślanej inwestycje infrastruktura TYLKO U NAS GOSPODARKA

PR24 Minister Gróbarczyk ws. portu w Elblągu: miasto nie chce kooperować

- Port w Elblągu jest własnością samorządową. Aby zgodnie z prawem przekazać pieniądze na inwestycję, należy podpisać umowy. Niestety napotykamy na sprzeciw miasta, które tego nie chce. Twierdzi, że chociaż port jest miejski, to i tak nie zrealizuje inwestycji. Mamy swoisty pat. Przyczyny, które mocno hamują rozwój w Elblągu, są niezależne od rządu - mówił w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA infrastruktura Mierzeja Wiślana inwestycje transport Elbląg Przekop Mierzei Wiślanej GOSPODARKA

Blokada rozbudowy portu w Elblągu. Macierewicz: takie działania są zdradą narodową

- Dzięki funkcjonowaniu portu w Elblągu siły NATO będą mogły dotrzeć drogą morską do terenów przygranicznych z Rosją. Chodzi o wyeliminowanie zagrożenia odcięcia państw bałtyckich od pomocy sojuszniczej w przypadku rosyjskiego zagrożenia. Sprawa jest fundamentalna dla NATO oraz dla Litwy, Łotwy i Estonii - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 NATO

Droga wodna połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Nowy most jeszcze przed wakacjami

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
Zobacz więcej na temat:  Elbląg Gdynia Mierzeja Wiślana POLSKA GOSPODARKA inwestycje transport infrastruktura

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Próby odbyły się w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji - podał inwestor, Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse infrastruktura Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA

Rzeka Elbląg będzie pogłębiona do końca roku. Gróbarczyk: jest jeszcze czas na negocjacje w sprawie portu

Do końca roku musimy zrobić pogłębienie rzeki Elbląg, dojście do Zalewu Wiślanego i pogłębienie całego Zalewu Wiślanego, więc mamy jeszcze czas na negocjacje – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sporu z samorządem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo infrastruktury Port Morski w Elblągu inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Elbląg

Nabrzeża portu w Elblągu nie należą do miasta? Gróbarczyk: zawrzemy umowę z prywatnymi inwestorami

Nie jest wykluczone, że w Elblągu zawrzemy umowę z prywatnymi inwestorami - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w TVP Info. Dodał, że sytuacja w porcie jest skomplikowana, ponieważ większość terenów nabrzeży nie należy do miasta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Port Morski w Elblągu ministerstwo infrastruktury inwestycje Elbląg Marek Gróbarczyk POLSKA infrastruktura

"Dlaczego nie chcecie współpracować?". Premier Morawiecki apeluje do władz Elbląga ws. portu

- Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej port w Elblągu może być portem otwierającym cały subregion na świat - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Dlaczego miasto Elbląg nie chce współpracować, mimo gigantycznej inwestycji dla regionu, to pytanie do włodarzy miasta - zaznaczył szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA warmińsko-mazurskie Elbląg premier Mateusz Morawiecki regiony infografika