Truskawiec. Przedwojenne polskie miasto

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 15:00
W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na opowieść o międzywojennym kurorcie leżącym u stóp Karpat, miejscowości owianej legendą.
Audio
  • Spacer po współczesnym Truskawcu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Truskawiec. Willa Goplana. Widok zewnętrzny budynku.
Truskawiec. Willa Goplana. Widok zewnętrzny budynku.Foto: NAC

Jedną z zasłużonych postaci dla Truskawca był Rajmund Jarosz, który był burmistrzem miasta Drohobycz. Dzięki niemu do Truskawca dotarła kolej, a także powstała pijalnia wód mineralnych. Jak podkreśla Andrzej Jurkiewicz, Rajmund Jarosz promował uzdrowisko na całą Europę, dzięki czemu zaczęli tam przyjeżdżać ludzie majętni.

Truskawiec związany jest z wieloma postaciami życia literackiego i artystycznego Polski międzywojennej. Dziś znajduje się na terytorium Ukrainy, ale jego przeszłość związana jest nierozerwalnie z Polską. Jaki jest współczesny Truskawiec? O tym opowiadali Andrzej Jurkiewicz, dziennikarz, publicysta oraz reżyser z Drohobycza oraz Olena Biłas Berezowa, kustosz truskawieckiego Muzeum Michaiła Biłasa.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 15.00

am/bch

Czytaj także

Świąteczne zwyczaje na polskim Spiszu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 15:31
- Przy stole wigilijnym zbierało się nawet 40 osób, bo rodziny były liczne. Na wieczerzę były pieczone kartofle i to, co w domu jeszcze się znalazło, bo była bieda. I wszyscy śpiewali kolędy. Po polsku i góralsku – mówiła w Dwójce Teresa Mirga.
rozwiń zwiń