X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świąteczne zwyczaje na polskim Spiszu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 15:31
- Przy stole wigilijnym zbierało się nawet 40 osób, bo rodziny były liczne. Na wieczerzę były pieczone kartofle i to, co w domu jeszcze się znalazło, bo była bieda. I wszyscy śpiewali kolędy. Po polsku i góralsku – mówiła w Dwójce Teresa Mirga.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Polski Spisz leży między granicą polsko-słowacką, rzeką Białką oraz Dunajcem. Zamieszkują go od pokoleń polscy i słowaccy górale oraz górscy Romowie.

- To był świat biednych Cyganów, którzy żyli z tego, że byli kowalami, a kobiety najmowały się do pracy w gospodarstwach górali. Byli katolikami i uroczyście obchodzili święta. Jedzenie zaczynali gromadzić już w październiku. Tydzień przed Bożym Narodzeniem chodzili po kolędzie i wracali do domów obdarowani ciastem, podpłomykami, wędlinami – opowiadała w audycji Teresa Mirga.

Jak święta spędzają sąsiedzi Romów? Jak wygląda wspólne kolędowanie? Czy zwyczaje różnych etnicznie mieszkańców polskiego Spiszu bardzo się od siebie różnią? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

*** 

Rozmawiali: Magdalena TejchmaKuba Borysiak

Goście: Teresa Mirga (romska poetka i pieśniarka, mieszkanka Czarnej Góry) oraz Helena Majerczyk, Bernadetta Malec, Maria Chowaniec i Judyta Ptak (mieszkanki Jurgowa)

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 15.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Źródła".

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tradycje świąt Bożego Narodzenia u Łemków

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 15:41
W audycji "Źródła" odwiedziliśmy wieś Bielanka w Beskidzie Niskim, gdzie rozmawialiśmy ze Stefanem Hładykiem, Stefanią Rusyniak i Anną Andzymą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasterka, kolędy i kapusta z grzybami, czyli wigilia na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 17:08
- Tego dnia kijem o płot się uderza i z tej strony, gdzie echo się odbije, panna może sobie szukać kawalera. Od rana też śpiewając kolędy stroimy choinki w specjalnie upieczone pierniki, watę i bombki – mówił w Dwójce Witold Kuczyński ze wsi Czarnia.
rozwiń zwiń