Izabella Effenberg: to był szok, gdy odkryłam Array Mbirę

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 15:38
- Pierwszy raz ten instument zobaczyłam na YouTubie. Właściwie to chciałam sobie kupić małą kalimbę i postanowiłam, że sprawdzę jakie rodzaje kalimb czy mbir są do kupienia i jak brzmią. To była wielka niespodzianka, gdy natrafiłam na wideo z tą wielką mbirą. Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie widziałam - mówiła w Dwójce wibrafonistka.
Audio
  • Izabella Effenberg i jej wyjątkowy instrument (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Izabella Effenberg
Izabella EffenbergFoto: Andrzej Zieliński

Była to kolejna odsłona cyklu "Nietypowe instrumenty polskich jazzmanów". O swoich renesansowych skrzypcach opowiadał już w Dwójce Adam Bałdych, przyglądaliśmy się też kolekcji perkusyjnych instrumentów małżeństwa Miłosza i Magdaleny PękalówMateusz Smoczyński zaprezentował skrzypce barytonowe, skrzypce Stroha oraz japoński instrument Erhu. Tym razem przenieśliśmy się do Afryki, po drodze odwiedzając też Stany Zjednoczone oraz Norymbergię.

Bohaterką audycji była mieszkająca na stałe w Niemczech polska wibrafonistka – Izabella Effenberg. A tak naprawdę bohaterem był jej wyjątkowy instrument - Array Mbira. To właśnie afrykańskim przodkom zawdzięcza on swoje brzmienie, choć od lat 60. produkowany jest ręcznie przez dwóch amerykańskich konstruktorów-muzyków. Na Array Mbirze grali już Sting, Pharoah Sanders czy Zakir Hussain, ale to Izabela Effenberg jest jednym z pierwszym europejskich muzyków, którzy przenoszą brzmienie tego instrumentu na grunt jazzu.

Jak brzmi Array Mbira? Jak jest zbudowana? Czy jej brzmienie ma właściwości lecznicze? O tym w nagraniu audycji.

Izabella Effenberg, Andrzej Zieliński i Array Mbira Izabella Effenberg, Andrzej Zieliński i Array Mbira

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Andrzej Zieliński

Gość: Izabella Effenberg (wibrafonistka)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Syntezator – magiczne pudełeczko z efektami

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 10:00
- Całe życie byłem gitarzystą, ale w którymś momencie, gdy już konwencjonalne podejście do instrumentu trochę mi się znudziło, postanowiłem, że znajdę sobie jakieś małe magiczne pudełeczko z efektami - opowiadał Nikodem Dybiński - muzyk, kompozytor i konstruktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mark Kudriaszow: jesteśmy jedynym na świecie duetem ligularionowym

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 08:37
- Jest tylko pięć egzemplarzy tego instrumentu, dlatego tak naprawdę tylko my z Norbertem potrafimy na nim grać - mówił gość Dwójki, pasjonat niezwykłych instrumentów, członek duetu Musica Romantica, który współtworzy wraz ze swoim przyjacielem Norbertem Satorą.
rozwiń zwiń