#DCz 563 Natalia Gutman i Karine Georgian

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:30
- To, co charakteryzuje Gutman i Georgianę, to jest piękno. To wszystko jest zrównoważone, poddane filozofii, że priorytet ma piękno dźwięku - opowiadał w audycji "Duża czarna" Mieczysław Stoch, kolekcjoner winyli, znawca i wielbiciel muzyki. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Przemysław Psikuta jak co tydzień zaprosił na rozmowę o wybitnych wykonawcach, wytwórniach, zwariowanych kolekcjonerach – na żywo i wyłącznie z płyt analogowych. Tym razem bohaterkami były urodzone w latach 40. XX wieku w Związku Radzieckim wiolonczelistki Natalia Gutman i Karine Georgian. 


Posłuchaj
117:46 2021_05_22 13_00_18_PR2_Duza_czarna.mp3 Natalia Gutman i Karine Georgian na czarnych płytach (Duża czarna/Dwójka)

 

Natalia Gutman, przyszła na świat w Kazaniu w 1942 roku w rodzinie, w której dziadkowie grali na skrzypcach, ojczym na wiolonczeli. Wyszła za znakomitego skrzypka Olega Kagana.

Była uczennicą, m.in. Mścisława Rostropowicza, którego ojciec Leopold był z kolei uczniem Aleksandra Wierzbiłowicza.  Zaś ojciec Wierzbiłowicza urodził się w Warszawie. - Nie wiem, czy to nie jest polska szkoła wiolonczelowa? - zastanawiał się w Dwójce Mieczysław Stoch.


Magdalena Bojanowicz 1 fot. Anita Wąsik-Płocińska.jpg
"Domówka z Dwójką". Magdalena Bojanowicz-Koziak: mało jest takich składów jak nasz

Za tą hipotezą stoi jeszcze jeden argument. Na Natalię Gutman wpływ miała także Galina Kozolupowa, której ojciec, także był uczniem Wierzbiłowicza. Nasza bohaterka niejednokrotnie wspominała czas obserwowania gry Kozolupowej, swojej wczesnej nauczycielki. - To, co reprezentowała Kozolupowa, Natalia Gutman miała właściwie we krwi, choć się jej bała - stwierdził nasz gość. 

Czytaj także:

W audycji usłyszeliśmy również wykonania nieco mniej znanej szerokiemu gronu Karine Georgian, Rosjanki, która w latach 80. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

- W Związku Radzieckim była taka zasada, że jak ktoś wyemigruje to się wiele nagrań albo niszczy, albo demagnetyzuje się taśmy. Jej nagrań jest o wiele mniej aniżeli Natalii Gutman - tłumaczył Mieczysław Stoch.

Wiolonczelistki przez lata wspólnie muzykowały, podróżowały i nagrywały.

***

Audycja: Duża czarna (#563)

Prowadzili: Przemysław Psikuta 

Gość: Mieczysław Stoch

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Prof. Stanisław Firlej: wybraliśmy Indywidualność Wiolonczelową 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:00
- Michał Balas poprzez swoją radość muzykowania i łatwość grania wywołuje w słuchaczach bardzo pozytywne emocje i nieraz są to owacje na stojąco - mówił w Dwójce o laureacie 1. Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego prof. Stanisław Firlej, przewodniczący jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #223. Dwie thrashmetalowe 35-latki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 13:40
W "Wieczorze płytowym" mocne, podwójne uderzenie: "Master Of Puppets" Metalliki oraz "Peace Sells... But Who's Buying?" Megadeth.
rozwiń zwiń