DCz #582 Chopin niekonkursowy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 15:00
- W audycji słuchamy takich artystów, którzy grali w sposób zdecydowanie odmienny od obowiązujących kanonów – zarówno dzisiaj, jak i za ich życia. Artystów, którzy bardzo mocno są też związani z tradycjami z czasów Chopina, ale i Liszta - mówił w Dwójce Marcin Zgliński, którego gościliśmy w kolejnej audycji "Duża Czarna".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/mmsanna

Posłuchaj
118:18 2021_10_02 13_00_32_PR2_Duża_czarna.mp3 DCz #582 Chopin niekonkursowy (Duża Czarna/Dwójka)

W dniu inauguracji XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w audycji "Duża czarna" poszliśmy pod prąd. Zaprezentowaliśmy pianistów i interpretacje niekonkursowe, prowadzące dialog z filharmonicznym kanonem z Warszawy. Pojawiły się zarówno nazwiska znane, jak i te niemal zapomniane. Pierwszym z bohaterów był Vladimir de Pachmann - pianista, który urodził się jeszcze za życia Chopina, bo 27 lipca 1848 roku.

- Miał ponad rok, kiedy umierał Chopin. Był to niesamowity filut, bo kiedyś przed koncertem pokazał skarpetki – rzekomo Chopina, bo potem śmiał się, że to były jego własne. Natomiast publiczność bardzo żywo reagowała na jego zachowanie - opowiadał Marcin Zgliński.

- To pianista o ogromnych zasługach dla popularyzowania Chopina - dodał gość audycji. - Był pierwszym, który grał te mniej znane, salonowe utwory, niektóre rzeczy nawet po raz pierwszy. Przykładem są etiudy – w latach 80. XX wieku pierwszy wykonał na koncercie etiudy i preludia w całości. Zagrał też coś, co jest dziś standardem, czyli dwa koncerty Chopina podczas jednego wystąpienia.

W audycji wysłuchaliśmy także interpretacji pianistów, którzy w wielu przypadkach na Konkurs Chopinowski nigdy nie przyjechali. Pojawił się Chopin w interpretacji m.in. Zoltána Kocsisa, Shury Cherkassky’ego („jego Chopin jest zawsze niekanoniczny, ale całkowicie perfekcyjny”), a także Johna Valliera. 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#582)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Chloe Jiyeong Mun: niezwykła osobista wrażliwość i język Chopina onieśmielają

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:08
- Nie czuję się do końca swobodnie, grając muzykę Chopina. Nie dlatego, że jej nie kocham. Przeciwnie, to prawdziwa miłość. Chopin był jednym z tych kompozytorów-pianistów, który potrafił wydobyć wszystkie możliwości swojego instrumentu, a nawet więcej, przekraczać jego ograniczenia - mówiła w Dwójce południowokoreańska pianistka, która w poniedziałkowy wieczór (30.08) wystąpi na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Kurpiński: zapomniany nauczyciel Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:15
We czwartek 16 września w Warszawie rozpocznie się, i potrwa cztery dni, I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. W pierwszej połowie XIX wieku utwory tego znakomitego polskiego kompozytora były znane i grane w całej Europie. Warto, by temu zapomnianemu z czasem artyście przywrócić należne miejsce w historii i świadomości Polaków.
rozwiń zwiń