DCz #603 Wielkie postaci muzyki ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 16:32
- Dwa najbliższe wydania "Dużej czarnej" poświęcimy Ukrainie. W dzisiejszym przyjrzeliśmy się kompozytorom z tego kraju, a także tematyce ukraińskiej w twórczości innych twórców - mówił na rozpoczęcie audycji Wojciech Barcikowski, prowadzący program pod nieobecność Przemysława Psikuty.
W audycji słuchaliśmy analogowych nagrań wielkich postaci muzyki ukraińskiej
W audycji słuchaliśmy analogowych nagrań wielkich postaci muzyki ukraińskiejFoto: shutterstock.com/Bartek Zyczynski

W tym wydaniu audycji "Duża czarna" posłuchaliśmy wielkich twórców i wykonawców z Ukrainy. Program rozpoczął się od najstarszego nagrania hymnu państwowego naszych wschodnich sąsiadów. - Pochodzi ono z 1910 roku, zostało zrealizowane w Kolonii, śpiewał znany wówczas tenor Modest Menzinsky - mówił Marcin Zgliński.

Wojciech Barcikowski dodał, że tenor nagrywał również w języku polskim. - Był on uczniem Walerego Wysockiego we Lwowie - powiedział.

Czytaj też:

Marcin Zgliński zauważył, że najsłynniejszą śpiewaczką ukraińską była Sołomija Kruszelnyćka. - To wielka gwiazda teatrów operowych początku XX wieku, artystka, która nagrała wiele płyt. W studiu nagraniowym była po raz ostatni w roku 1912, 16 lat później pojawiła się tam ponownie, ale nie żeby nagrywać repertuar operowy, ale właśnie pieśni ukraińskie - podkreślił.

Wojciech Barcikowski wspomniał, że Sołomija Kruszelnyćka była primadonną Opery Warszawskiej dokładnie na przełomie XIX i XX wieku. - Stworzyła wielkie kreacje, m.in. w "Halce" Stanisława Moniuszki. Biografia tej artystki jest niesamowita. Wyszła za mąż za Włocha, w sierpniu 1939 roku przyjechała do Lwowa i już tam została. Ostatnie lata życia spędziła w strasznych sowieckich warunkach w ojczyźnie. Oskarżano ją o nacjonalizm, ostatni recital dała we Lwowie w 1949 roku - mówił.


Posłuchaj
117:27 2022_03_12 13_00_29_PR2_Duza_czarna.mp3 Wielkie postaci muzyki ukraińskiej (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#603)

Prowadzili: Wojciech Barcikowski i Marcin Zgliński

Data emisji: 12.03.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #601. Trzy skrzypaczki, dwa pokolenia, jeden koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 15:00
- Dziś w audycji chcemy powrócić do skrzypiec i do wspólnych prezentacji skrzypaczek i skrzypków, niekoniecznie tych z pierwszych stron gazet czy katalogów płytowych. To są takie nasze spotkania na gruncie kanonu, czyli najsłynniejszych kompozycji i arcydzieł - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #602 85. urodziny Dwójki. Fonograficzna panorama roku 1937

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 16:08
- Trwa nasz urodzinowy tydzień. Stąd też my w "Dużej czarnej" również dokładamy naszą cegiełkę do obchodów jubileuszu 85-lecia Dwójkowej anteny - mówił Przemysław Psikuta otwierając swoją audycję.
rozwiń zwiń