DCz #601. Trzy skrzypaczki, dwa pokolenia, jeden koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 15:00
- Dziś w audycji chcemy powrócić do skrzypiec i do wspólnych prezentacji skrzypaczek i skrzypków, niekoniecznie tych z pierwszych stron gazet czy katalogów płytowych. To są takie nasze spotkania na gruncie kanonu, czyli najsłynniejszych kompozycji i arcydzieł - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentów
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentówFoto: Shutterstock/Clara Kabala

Bohaterkami audycji były trzy skrzypaczki: Włoszka Pina Carmirelli, Bułgarka Stoika Milanova i Gruzinka Liana Isakadze. - Czyli artystki z krajów, które kojarzą się z temperamentem, słońcem, południem. Wszystkie te trzy panie to wielkie indywidualności grające ten standardowy repertuar w sposób niebanalny. To dwa pokolenia, najstarsza z nich urodziła się w 1914 roku, dwie kolejne przyszły na świat w 1944 i 1945 roku. Nagrania, których słuchamy, powstały w zbliżonym czasie, pod koniec lat 70. i na początku lat 80., czyli w specyficznym okresie w historii fonografii - mówił gość Dwójki Marcin Zgliński.

Przemysław Psikuta dodał, że płyty prezentowane w audycji są trudno dostępne. - Sprawiamy frajdę sobie i wiernym słuchaczom "Dużej czarnej", kolekcjonerom wyjątkowych albumów - mówił.

Czytaj też:

Na początku programu usłyszeliśmy urodzoną w 1914 roku Pinę Carmirelli. - Ona najczęściej pojawiała się w naszych audycjach, ale nie jako solistka, lecz jako pierwsza skrzypaczka słynnego w swoim czasie włoskiego zespołu I Musici. Był on gwiazdą ery winylowej, a ona gra tam niezwykle pięknie jako kameralistka, jest przy tym bohaterką drugiego planu - mówił prowadzący audycję.

Z trzema znakomitymi skrzypaczkami spotkaliśmy się na gruncie jednego z najsłynniejszych koncertów skrzypcowych wszech czasów: Koncertu skrzypcowego d-Dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Posłuchaj
118:52 2022_02_26 12_59_49_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #601. Trzy skrzypaczki, dwa pokolenia, jeden koncert (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#601)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #599 225. rocznica urodzin Franciszka Schuberta - kameralistyka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 15:58
- Zgodnie z planem, kontynuujemy naszą podróż poprzez krainę muzyczną Franciszka Schuberta. Z okazji 225. rocznicy urodzin kompozytora chcemy odkurzyć trochę płyt, poprzeglądać nasze kolekcje pod kątem różnych ciekawych dzieł i ich interpretacji. Tym razem skupimy się na dziełach pomyślanych na wiolonczelę i skrzypce - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #600. Franciszek Schubert w jubileuszowym wydaniu audycji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 16:00
600. wydaniu audycji towarzyszył austriacki kompozytor i prekursor romantyzmu w muzyce Franciszek Schubert. - To, co jest piękne w muzyce Schuberta, to właśnie "te ombra, te cienie, które jednakże nieustannie przechodzą w strefę światła" - mówił gość audycji Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń