DCz #611 Brahms trwa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 15:00
W jego utworach jest coś nieprzemijającego, wybiegającego ponad style, kierunki i muzyczne problemy... Ostatnie dzieła Brahmsa. 
Johannes Brahms
Johannes BrahmsFoto: Shutterstock/Nicku

Ostatnie dzieła Brahmsa to koncentracja, prostota, mistrzostwo. Melancholia, smutek, nuta rezygnacji, oszczędny w środkach wyrazu dialog ze śmiercią. Płyt, właśnie o tym, słuchaliśmy wraz z gościem audycji Marcinem Zglińskim.

Były to albumy z ostatnimi opusami Brahmsa. Jak przyznali Marcin Zgliński i Przemysław Psikuta, pomysł na audycję zakiełkował podczas pożegnania znakomitego pianisty Radu Lupu. - On był bez wątpienia wybitnym wykonawcą twórczości tego kompozytora, szczególnie późnej twórczości. Co nieco z tego udało nam się już przypomnieć, ale dzisiaj skorzystamy z nagrań innych wielkich artystów - nie tylko pianistów - zapowiadał Marcin Zgliński.

Ostatnie dzieła Johannesa Brahmsa układają się w pewną całość i - zdaniem Przemysława Psikuty - nie są często ze sobą zestawiane. - Mamy tu pewną rozpiętość. To są dzieła kameralne, ale poza fortepianem, poza tymi boskimi miniaturami, które Brahms nazywał "kołysankami swojego bólu", mamy sonaty klarnetowe, wybitne dwie sonaty op. 120. Mamy cztery pieśni poważne, kolejny opus i wreszcie jedenaście preludiów chorałowych na organy. Ta rozpiętość, przeznaczenie na bardzo różne aparaty wykonawcze i instrumenty powoduje, że rzadko te utwory ze sobą łączymy.


Posłuchaj
119:01 7_05_2022 12_59_44_PR2_Duża_czarna.mp3 DCz #611 Brahms trwa (Duża Czarna/Dwójka)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#611)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Marcin Zgliński

Data emisji: 7.05.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #551. Brahms pod batutą Waltera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:00
Tematem kolejnej audycji "Duża Czarna" były dzieła niemieckiego kompozytora romantycznego Johannesa Brahmsa. Tym razem wysłuchaliśmy ich w interpretacji znakomitego niemieckiego kompozytora pochodzenia żydowskiego – Brunona Waltera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #610. Nieśmiertelne preludia Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:00
Podczas audycji sięgnęliśmy do zbioru "24 Preludia op. 28". Zawarte w tym tomie fortepianowe miniatury mają w sobie niezwykły ładunek emocji. - Przy preludiach Chopina przydałoby się i dwadzieścia palców, zwłaszcza jeśli chodzi o te bardzo burzliwe utwory - mówił gość audycji Paweł Bagnowski.
rozwiń zwiń