DCz #642. Jean Sibelius i różne winylowe odsłony jego Koncertu skrzypcowego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 16:10
- Jesteśmy dziś tu po to, aby przypomnieć Państwu i sobie kolejne czarne płyty, kolejny wycinek z przebogatej historii fonografii dotyczący przede wszystkim Koncertu skrzypcowego d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa - powiedział Przemysław Psikuta, rozpoczynając audycję nr 642 z cyklu "Duża czarna".
Duża czarna to audycja dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowych
"Duża czarna" to audycja dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowychFoto: Labutin.Art/Shutterstock

- Dzisiaj naszym głównym tropem będzie jeden z konkursów skrzypcowych, gdzie Koncert Sibeliusa wykonywany jest bardzo często w finale. Tak się składa, że tym koncertem tam się wygrywa - zdradził Przemysław Psikuta.

Prowadzący audycję przypomniał również Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach. – Organizowany jest on w sumie od niedawna, bo od roku 1965 – to było stulecie urodzin kompozytora – no i tam Koncert patrona obowiązuje wszystkich finalistów - tłumaczył.

Pierwszym utworem, który pojawił się w czasie programu nie była jednak kompozycja Jeana Sibeliusa (1865-1957), tylko twórcy urodzonego 10 grudnia 1822 roku - Césara Francka.


Posłuchaj
119:09 2022_12_10 13_00_16_PR2_Duza_czarna.mp3 Jean Sibelius i różne winylowe odsłony jego Koncertu skrzypcowego (Duża czarna) 

"Duża czarna" to audycja dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowych.

Przemysław Psikuta o wybitnych wykonawcach, wytwórniach, zwariowanych kolekcjonerach – na żywo i wyłącznie z płyt analogowych.

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#642)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Goście: Mieczysław Stoch i Marcin Zgliński

Data emisji: 10.12.2022

Godzina emisji: 13.00

pg

Czytaj także

Festiwal BBC Proms w Dwójce. Sakari Oramo tłumaczy Sibeliusa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:45
- Proszę zauważyć, jak wyjątkowy zabieg zastosował Sibelius – nie skojarzył łabędzi z brzmieniem oboju, czy innego instrumentu bliższego odgłosom, jakie wydają ptaki. Sięgnął po rogi i moim zdaniem to najlepsze, co mógł zrobić - mówił w Dwójce fiński dyrygent o V Symfonii swojego rodaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interpretacje Koncertu skrzypcowego d-moll Sibeliusa przed Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 16:22
Spośród sześciu wykonań utworu Jeana Sibeliusa jury w składzie: Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Wojciech Michniewski wybrało najlepsze. 
rozwiń zwiń