X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal BBC Proms w Dwójce. Sakari Oramo tłumaczy Sibeliusa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:45
- Proszę zauważyć, jak wyjątkowy zabieg zastosował Sibelius – nie skojarzył łabędzi z brzmieniem oboju, czy innego instrumentu bliższego odgłosom, jakie wydają ptaki. Sięgnął po rogi i moim zdaniem to najlepsze, co mógł zrobić - mówił w Dwójce fiński dyrygent o V Symfonii swojego rodaka.
Audio
  • Dyrygent Sakari Oramo o programie 67. koncertu tegorocznego festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Sakari Oramo
Sakari OramoFoto: Benjamin Ealovega/materiały prasowe

Sakari Oramo poprowadził w niedzielę (8.09) 67. koncert tegorocznego festiwalu BBC Proms. Jego program skupił się na ukazaniu różnych aspektów natury. Oprócz V Symfonii Jeana Sibeliusa zabrzmiał m.in. - po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii - utwór The Only One Louisa Andriessena. Sam kompozytor w kontekście tego dzieła mówi o dwóch inspiracjach – wierszach Delphine Lecompte i piosenkarce Norze Fischer.

- To bardzo interesujące! Andriessen dosyć wiernie kopiuje treść tych dowcipnych, inteligentnych i nieco eksperymentalnych wierszy Lecompte, nic nie powtarza, nie rozciąga tekstu, a tylko dodaje do niego swoją muzykę, co wpisuje się w charakterystykę dawnej tradycji komponowania pieśni. Jeśli zaś chodzi o głos Nory Fischer, kompozytora absolutnie zachwyciła wszechstronność tej artystki. Na ostateczny kształt i brzmienie kompozycji z pewnością wpłynął fakt, że wykonuje ona muzykę z repertuaru jazzowego i popowego - stwierdził dyrygent.

Koncert rozpoczął się od Nocy na Łysej Górze Modesta Musorgskiego, do ktorego orkiestrację napisał Rimski-Korsakov. Historia tego utworu jest niezwykle skomplikowana, nie brak dyskusji na temat tego, komu przypisać jego autorstwo. Co na ten temat sądzi gość Dwójki? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Sakari Oramo (dyrygent)

Data emisji: 8.09.2019

Godzina emisji: 21.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Krzeszowiec: gdy gram Wajnberga, mam gęsią skórkę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:00
- Nie sądziłem, że po zagraniu tylu utworów kameralnych coś mnie będzie w stanie tak poruszyć od strony emocjonalnej - mówił w Dwójce skrzypek Kwartetu Śląskiego. Zespół już 2 września zaprezentuje VII Kwartet Wajnberga na festiwalu BBC Proms w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andres Orozco-Estrada: "Polednice" to ostatni taki utwór Dworzaka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:10
- W tym poemacie kompozytor żegna się z symfoniką i nawet nadaje mu formę mini-symfonii. Historia, którą opowiada jest bardzo dramatyczna - mówił w Dwójce austriacki dyrygent kolumbijskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń