DCz #644. Magnificat

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 08:00
- Jest to wspaniała poezja, kantyk z Ewangelii według św. Łukasza (...). Tekst jest piękny, zbudowany paralelnie, kontrasty są paralelne. Jest Stwórca, wielki i wspaniały, który uczynił wielkie rzeczy Maryi Pannie, swojej służebnicy niskiej i ją wywyższył - mówiła o ewangelicznej pieśni Magnificat ("Wielbi dusza moja Pana") Ewa Obniska.
CZARNOWSKA A. - Zwiastowanie w ogrodzie
CZARNOWSKA A. - Zwiastowanie w ogrodzieFoto: Muzeum Narodowe w Krakowie/Zbiory cyfrowe

Od XV wieku

Temat "Pieśni Maryi" podejmowany jest od XV wieku i przez stulecia pozostaje niezwykle aktualny. Przypomnijmy, że jednym ze współczesnych kompozytorów, którzy sięgnęli po kantyk był Krzysztof Penderecki. - Był śpiewany jako chorał od początku rytu zachodniego. Od początku XV wieku wchodzi polifonia w szkole burgundzkiej  - zaznaczyła Ewa Obniska. - I zaczyna się, można tak powiedzieć, przygoda z tym tekstem, który będzie jednym z podstawowych w renesansie i w baroku też, a i potem będzie opracowywany.

Wizjonerskie obrazy wywyższania tego, co pokorne są głęboko poruszające. - Uzmysławiają nam, na czym polega miłosierdzie Pana Boga, a na czym Jego gniew – "potężne jest ramię Jego" - cytowała nasza rozmówczyni. 

Stylistyczne lustro

Ten niezwykle plastyczny obraz podejmowany był szeroko. - To malarstwo poetyckie jest idealne dla kompozytorów barokowych, którzy się w tym lubowali - zaznaczył Wojciech Barcikowski. - Jednocześnie, przez to, że ten tekst pojawia się w różnych epokach, staje się świetnym zwierciadłem stylistycznym.

Czytaj też:

Posłuchaj
120:11 2022_12_24 13_00_35_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #644 Magnificat (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#644)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Ewa Obniska, Wojciech Barcikowski

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Pasje Jana Sebastiana Bacha

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:30
Pasje Bacha przynoszą bardzo wiele problemów, pytań, na które wykonawcy znajdują różne odpowiedzi. Staraliśmy się przybliżyć Państwu przynajmniej niektóre na przykładzie nagrań, pochodzących z różnych lat naszego już stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #591 Gustav Leonhardt - gigant klawesynu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 15:39
- Mamy taki zamysł, aby co jakiś czas spotykać się, prezentując wybitnych przedstawicieli muzyki dawnej, baroku, przede wszystkim klawesynistów. Na pierwszy ogień wybraliśmy Gustava Leonhardta - powiedział we wstępie audycji "Duża czarna" prowadzący Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń