DCz #649. Huberman i Friedman - splecione losy mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 15:30
Obaj urodzili się w 1882 roku, a ich drogi zawodowe niejednokrotnie się przecinały. Bohaterami audycji byli skrzypek Bronisław Huberman oraz pianista Ignaz Friedman.
Zapraszamy do słuchania starych nagrań
Zapraszamy do słuchania starych nagrańFoto: Shutterstock/BrAt82

Punktem wyjścia audycji była wspólna płyta muzyków z lat 60. zawierająca nagranie Sonaty A-dur op. 47 "Kreutzerowskiej" Beethovena. - Nazwiska tych dwóch wielkich artystów bardzo wielu polskim melomanom starszego pokolenia były znane głównie dzięki tej płycie- mówił gość audycji Marcin Zgliński.

Huberman i jego lekcje gry

W Dwójkowym studiu gościła również skrzypaczka Maria Sławek, która podzieliła się ze słuchaczami swoją rodzinną historią związaną z Bronisławem Hubermanem.

- Brat mojego pradziadka mieszkający przed wojną w Warszawie grał na skrzypcach, a gdy tylko Huberman przyjeżdżał na koncerty, mój krewny udawał się do niego na lekcje i bardzo je sobie cenił. Te lekcje były bardzo drogie, on był inżynierem, to granie było dla niego bardziej hobbystyczne, natomiast ja mam w domu skrzypce po tym prawujku. Miałam taką informację, że Huberman je znał - opowiedziała.

Palestyńska Orkiestra Symfoniczna

Bronisław Huberman był człowiekiem zaangażowanym nie tylko w sztukę, ale również w sprawy społeczno-polityczne. Jego najważniejszym projektem było stworzenie Palestyńskiej Orkiestry Symfonicznej (dziś Orkiestra Filharmonii Izraelskiej). - To zawsze zadziwiające, gdy artysta tej klasy, tej miary, ma jeszcze instynkt pozamuzyczny, bardzo humanistyczny - zauważyła Maria Sławek.

Bronisław Huberman ma też w swoim życiorysie jeszcze jedną niezwykle szlachetną kartę.

- Trzeba też powiedzieć - to nie jest żadną przesadą - że on osobiście uratował bardzo wielu Żydów głównie z Niemiec, ale też z Holandii i z Polski, także wielu artystów związanych przed wojną z warszawską filharmonią - mówiła Maria Sławek.

Zapraszamy do słuchania unikalnych nagrań zrealizowanych przez obu mistrzów.

Posłuchaj
117:47 2023_01_28 13_00_31_PR2_Duza_czarna.mp3 Ignaz Friedman & Bronisław Huberman (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#649)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Maria Sławek i Marcin Zgliński

Data emisji: 28.01.2023

Godzina emisji: 13.00

mg

Czytaj także

DCz #610. Nieśmiertelne preludia Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:00
Podczas audycji sięgnęliśmy do zbioru "24 Preludia op. 28". Zawarte w tym tomie fortepianowe miniatury mają w sobie niezwykły ładunek emocji. - Przy preludiach Chopina przydałoby się i dwadzieścia palców, zwłaszcza jeśli chodzi o te bardzo burzliwe utwory - mówił gość audycji Paweł Bagnowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #637. Wspominamy pianistę Michaela Pontiego. "Był rasowym winylowcem"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 15:15
"Ponti jest rasowym winylowcem. Wypadł z obiegu przez wylew, który sparaliżował mu na długi czas lewą rękę, i właściwie, gdy pojawiły się płyty kompaktowe, Ponti, owszem, coś tam nagrywał, ale gros jego dorobku fonograficznego, 60-70 płyt, to są winyle, lata 60., 70." - tak o zmarłym w tym roku pianiście mówił w Dwójce Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń