DCz #597 Bach Das Wohltemperierte Klavier I cz.2

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 16:19
- Interesują nas wyłącznie preludia i fugi z pierwszego zeszytu Das Wohltemperierte Klavier Jana Sebastiana Bacha - zaznaczył na początku spotkania Przemysław Psikuta. Ta część zbioru ukończona została 300 lat temu w Köthen.
Tylko Bach miał zakrzyknąć Fryderyk II
"Tylko Bach" miał zakrzyknąć Fryderyk IIFoto: East news/Image State

Instrumentalne konfrontacje

Poprzedni odcinek "Duże Czarnej" obfitował nagraniami rodem z Niemiec. Tym razem muzyczne ścieżki tropem DWK zawiodły nas m.in. do Rosji. - To się wydaje nieoczywiste - ocenił Marcin Zgliński. - Jest dylemat: czy grać Bacha bardziej romantycznie, pianistycznie, czy właśnie niepianistycznie. Takie konfrontacje pokazują, że można i tak, i tak - skwitował.

Prototyp fortepianu Bach poznał w króla pruskiego Fryderyka II w 1747 roku w Poczdamie. Jak przytaczał Paweł Bagnowski, można wyczytać u Alberta Schweitzera, że Bach miałby do dzisiejszego instrumentu stosunek ambiwalentny. - Chwaliłby doskonałość mechanizmu, ale miałby wiele zastrzeżeń co do brzmienia - podsumował.

Czy Bach wybrałby fortepian?

- To jest temat poruszany od lat w literaturze - stwierdził - Przemek Psikuta. - Iwaszkiewicz pisał, że utwory z Das Wohltemperierte Klavier są tak osobiste w tonie, że trzeba wykonywać je nie na klawesynie, ale na fortepianie.

Czytaj także:


Cytowany przez prowadzącego audycję pisarz i krytyk muzyczny Piotr Wierzbicki stwierdza, że "gdyby Bach miał w domu dzisiejszy, a choćby XIX-wieczny fortepian, nie wahałby się ani chwili. Klawesyn, chcąc nie chcąc archaizuje (...) DWK jest antyarchaiczne, jest prorocze".

Posłuchaj pierwszej części audycji >>>>


Posłuchaj
118:00 2022_01_29 13_00_04_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #597 Bach i Das Wohltemperierte Klavier I cz.2 (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#597)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Paweł Bagnowski i Marcin Zgliński

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #583 Wspominamy Bernarda Haitinka

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 15:00
- Bernard Haitink pojawiał się w naszej audycji wielokrotnie. Dwa lata temu, w wieku 90 lat zakończył swą karierę. Był jedną z ostatnich gwiazd pamiętających złotą erę lat 60. oraz 70. i wymarzonym partnerem dla wielu wielkich artystów. Jego dorobek jest przeogromny. Na początku był skrzypkiem, zgłosił się na kursy dyrygenckie i wtedy go odrzucono. Z jego karierą mocno związane są także Boston i Chicago - mówili na antenie Dwójki Przemysław Psikuta i Wojciech Barcikowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogorelich, Bunin, Freire. Wielcy pianiści i Bach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Ewa Pobłocka raz jeszcze zaprosiła na spotkanie z Bachem w interpretacjach chopinistów i niechopinistów. W audycji tym razem usłyszymy Ivo Pogorelicha, Stanisława Bunina i Nelsona Freire'a. 
rozwiń zwiń